Ahmet Reyiz Yılmaz gündemi yorumladı!

Ahmet Reyiz Yılmaz gündemi yorumladı!

MYP Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz yaptığı yazılı açıklamayla gündemi değerlendirdi.

Türkiye’nin önceliğinin terör, dış tehditler ve ekonomi olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bir başka öncelikse yeni bir siyasi harekettir. Bu yeni hareket ise Muhafazakar Yükseliş Partisidir. Muhafazakar Yükseliş Partisi olarak Türkiye’nin önceliğinin ülkenin sistemini değiştirmeye yönelik bir anayasa değil Terör, Suriye ,Rusya gibi iç ve dış tehditlerle beraber ekonomik kalkınma olduğunu düşünüyoruz. Her fırsatta yeni bir Anayasa çalışması ile memleketi meşgul etmek son derece yanlış bir arayıştır” diye konuştu.


Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi ile ilgili görüşlerini de açıklayan Yılmaz, “Anayasa değişikliği bir ülkede yapılabilir. Fakat sistemi ortadan kaldıracak bir anayasa değişiklinin adı anayasal değişiklik değil örtülü rejim değişikliğidir. Millete hükumet tam olarak ne yapmak istediğini anlatmak zorundadır. Bir sabah kalktığımızda anayasa değiştik zannederken memleketin bütün sistem ve rejim anlayışını değiştirdiğimizi fark ettiğimiz de iş işten geçmiş olur” ifadelerini kullandı.


Türkiye’nin ihtiyacı çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı yetkilerinin güçlendirilebileceğini savunan Yılmaz, “Yeni anayasa konusunda herkesin kafasının karışık olduğu çok açık. Kimse net olarak ne istiyor, millete ne öneriyor, gerekçeleri ile ortaya koyamıyor. Türkiye’de yapılmak istenen iktidarın desteği ile seçilen Cumhurbaşkanı yetkilerini artırmak ise bu üniter yapıya zarar vermeden düzenlenebilecek bir husustur. Bütün mesele temel esas Türkiye Cumhuriyeti Devletini birlik ve beraberlik için de daha ileri bir seviyeye taşıyacak doğru hamleleri yapmaktan geçmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı