• BIST 95.745
  • Altın 242,355
  • Dolar 5,8948
  • Euro 6,5623
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 24 °C

Ak Parti Trabzon Milletvekilleri Günnar Ve Cora’dan Referandum Gezileri

Ak Parti Trabzon Milletvekilleri Günnar Ve Cora’dan Referandum Gezileri
AK Parti Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar ve Salih Cora referandum çalışmalarını sürdürüyor.

AK Parti Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar ve Salih Cora referandum çalışmalarını sürdürüyor.

AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar, referandum çalışmalarını Ortahisar ilçesinde sürdürdü. İlçenin Beşirli mahallesinde esnaf ve vatandaşları ziyaret eden Günnar, Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi ile hem milletin hem de Türkiye'nin kazanacağını söyledi.

Vatandaşların Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili sorularını da cevaplandıran Günnar, sistemle birlikte yönetimdeki çift başlılığın kalkacağını belirterek, "AK Parti iktidarları öncesinde görülen Cumhurbaşkanı-Başbakan uyumsuzluğu, koalisyon arayışları, hükümet kurulma aşamasında yaşanan krizleri, milletvekili pazarlıkları ki bu durum milletimizin iradesini amacı dışında kullanmak anlamına geliyor, mecliste koalisyon hükümetlerinin verilen yerli yersiz gensorularla düşürmeleri ve buna benzer birçok olumsuzlukların bir daha yaşanmaması için evet diyerek bizim ayağımıza pranga oluşturan bu eksik hükümet modelini bir daha yaşamamak üzere hep beraber tarihe gömeceğiz" dedi.

Milli iradenin doğrudan hükümete yansıyacağını kaydeden Günnar, "Milletimiz, Cumhurbaşkanını kendi oyuyla seçiyor. Kurulacak hükümete sandıkta beş yıllığına güvenoyu veriyor. Kesintisiz istikrar dönemleri başlıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile üniter yapımız güvence altına alınıyor. Cumhuriyetimizin temelleri sağlamlaşıyor. Rejim değil, hükümet sistemi değişiyor. Cumhuriyetimiz güçleniyor" diye konuştu.

Milletvekili Cora, dolmuş esnafını ziyaret etti

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora da referandum çalışmalarına Karşıyaka'dan devam etti. Burada Site Karşıyaka Dolmuş Durağı esnaflarıyla samimi bir sohbet gerçekleştiren Cora, anayasa değişikliği hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Cora, "Anayasa değişikliği referandum çalışmalarımızda sıkça karşılaştığımız, ana muhalefet partisinin asılsız ve mesnetsiz iddialarından bir diğeri de meclisin pasifize edileceği, etkisiz ve yetkisiz milletvekillerinden müteşekkil olacağıdır. Bunu söylerken de, sorumsuz bir Cumhurbaşkanının etkisiz yetkisiz Meclisin üzerinde sınırsız tahakküm kurabileceği savı ile iddialarını desteklemeye çalışıyorlar. Bu söylemler en hafif ifade ile bir cehaletin, yok değilse bir art niyetin dışa vurumudur" diye konuştu.

"Bir defa Cumhurbaşkanını seçen halk aynı zamanda seçtiği Cumhurbaşkanını denetleyebilecek" diyen Milletvekili Cora, "Bunun çeşitli yolları var. Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerini, yani milletvekillerini seçen kim? Bu halk değil mi? Evet. Peki milletvekilleri nasıl olacak da Cumhurbaşkanını denetleyecek? Bu çok açık örneklerle izah edelim. Cumhurbaşkanı'nın TBMM'ye sunduğu bütçeyi meclisin kabul etmeme hakkı var. Meclis bütçeyi kabul etmediğinde geçici bütçe hazırlanacak. Onu da kabul etmeme hakkı var. Bu durumda bir önceki yılın bütçesi yürürlüğe giriyor. Yani sınırsız bütçe diye bir şey yok. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı seçim öncesinde taahhüt ettiği vaadleri gerçekleştirebilmek adına Meclisle uzlaşma yoluna gitmek zorunda. Bu da tutarlılığı ve istikrarı beraberinde getirecektir" ifadelerini kullandı.

Ak Parti Trabzon Milletvekilleri Günnar Ve Cora’dan Referandum Gezileri

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim