AK Parti'den İstifa Furyası Art Arda Görevden Ayrılıyorlar

AK Parti'den İstifa Furyası Art Arda Görevden Ayrılıyorlar

Adalet ve Kalkınma Partisi'nde resmen deprem yaşanıyor. İktidar partisinden ayrılan ayrılana, art arda gelen istifa furyası herkesi şaşkına çevirdi. AKP üyeleri neden birbiri ardına istifalarını vermeye başladı?

Trabzon Yomra'da bulunan AKP İlçe Gençlik Kolları'ndan Gençlik Kolları Başkanı Kadir Çelik istifasını verdiğini duyurdu. İlçede yaşanan gerginliğin ardından istifalar art arda gelmeye başladı.

Gruptan ayrı hareket etti

Yomra Belediye Meclis toplantısı esnasında AKP'li Meclis üyesi Tülay Adanur’un verdiği oy ortalığı karıştırdı. Gerçekleştirilen toplantıda gündem Sancak Mahallesinde bulunan benzin istasyonunun satışıydı. Benzinliğin Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’a verilmesi için yapılan oylamada AKP'den yedi üye ret oyu kullandı. Ancak 6 İYİ Partili üye ile beraber AKP'li Tülay Adanur'dan kabul oyu çıkınca grupta bulunan AKP'liler şaşkınlığa uğradı. AKP Meclis üyelerinden oyların sayılması için talep gelince oy verenlerin isimler teker teker okundu. AKP'li ismin de evet oyu verdiği anlaşıldı ve Başkan Mustafa Bıyık’ın da evet oyu vererek benzinlik için satış yetkisi onay kararı meclisten geçti. 

Ancak oylamanın sonucunda Tülay Adanur hakkında soruşturma başlatıldı. AKP'li üyeler Adanur'un oyu karşısında şaşkınlığa uğramıştı. AKP Grup Başkan Vekili olan Mustafa Bayındır da grupça alınan karara Tülay Adanur'un uymaması nedeni ile soruşturmanın başlatıldığını belirtti. 

Bayındır'ın ifadelerine göre 2017 senesinde de aynı mevzu nedeni ile karar alınmış fakat karar kayıtlara geçmediği için tekrar oylama yapıldığını bildirdi. Aradan geçen seneler sonrasında tekrar meclise taşınan konunun arkasında olduklarını belirten Bayındır, Adanur'un karara oymamasının sonucunda sürecin nasıl ilerleyeceğini bilmediklerini belirtti. Bayındır, Adanur'un gruptan ayrı hareket etmesinin siyasi etiğe uymadığına da işaret etti.

Altı kişi istifa etti arkasının da geleceği öne sürüldü

Adanur ise  İl Başkanlığından gelecek olan karara saygı duyacağını belirtirken, krizin sonrasında istifalar art arda geldi. İlk olarak Yomra İlçe Başkanı Avni Adanur istifa ederken, beş meclis üyesinden de ortak açıklama geldi. Meclis yelerinden de istifa haberi gelirken son olarak da Yomra İlçe Gençlik Kolları Başkanı Kadir Çelik de görevden ayrıldığını duyururken İlçe teşkilatında istifaların süreceği söylentileri dolaşmaya başladı.

En Yeniler