• BIST 92.417
  • Altın 211,631
  • Dolar 5,3652
  • Euro 6,1179
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 21 °C

Ak Partili Yel: “Hem İçeride Hem De Dışarıda Isırılıyoruz”

Ak Partili Yel: “Hem İçeride Hem De Dışarıda Isırılıyoruz”
AK Parti Tekirdağ Milletvekilli Mustafa Yel, basınla buluştuğu kahvaltıda referanduma ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu.

AK Parti Tekirdağ Milletvekilli Mustafa Yel, basınla buluştuğu kahvaltıda referanduma ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. "Hem içeride hem de dışarıda ısırılıyoruz" diyen Mustafa Yel, yargıyla ilgili çok fazla eleştiri olduğunu ve yeni Anayasada Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun 11 tane üyesinden 7 tanesini TBMM'nin seçeceğini, TBMM ve Cumhurbaşkanının karşılıklı birbirlerini seçime götürme yetkisinin geldiğini ifade etti.

AK Parti Tekirdağ Milletvekilli Mustafa Yel, 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan referandum oylaması kapsamında basın mensupları ile bir araya geldi. AK Partili yel burada referandum oylaması kapsamında çeşitli açıklamalarda bulundu.

"Dışarıdan da ısırılıyoruz içeriden de ısırılıyoruz"

CHP'nin anayasa çalışmaları kapsamında meclise gelmesinin ardından fiili müdahalelere başladığını ileri süren Yel, "Trabzon Milletvekillimiz Muhammet Balta'nın ayağını ısırdılar. Bizim Genel Başkan Yardımcımız Sayın Fatih Şahin'in burnunu kırdılar. Bunları neden yaptılar, sırf anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulmaması için millete gitmemek için yaptılar. Ben bunu anlayamıyorum. Siz hem demokrasiden bahsedeceksiniz hem egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyeceksiniz. Ama bunu millette götürmemek içinde fiili müdahalelerde bulunacaksınız. Geçtiğimiz haftalarda Hollanda'da bizim vatandaşlarımıza Hollanda'nın köpeklerinin saldırma anı ve ısırma anı bana meclisteki ısırılmaları hatırlattı. Dışarıdan da ısırılıyoruz içeriden de ısırılıyoruz. Şimdi gerçekten ısırmalarına rağmen, ısırgan demokrasi anlayışlarına rağmen, bizler sadece ve sadece milleti baz alan hakkın ve milletin bize verdiği istikamet doğrultusunda yolumuza devam ediyoruz" dedi.

"Meclisin çalışmadığını görürse, seçimlere götürme yetkisi var"

AK Parti Tekirdağ Milletvekilli Mustafa Yel konuşmasının devamında, "'Cumhurbaşkanı tek adam olacak, Cumhurbaşkanı bu tek adamlığıyla birlikte her şeyi yönetecek ve meclisi dahi feshedecek" yalanı var. Bu konuda da şunu söylemek isterim. Cumhurbaşkanının meclisi feshetmek gibi bir yetkisi yok. Sadece meclisin çalışmadığını görürse, seçimlere götürme yetkisi var, ama seçimlere götürürken de aynı zamanda kendisi de seçimlere gidecek. Aynı zamanda TBMM Cumhurbaşkanımızla ilgili bir sorun yaşarsa, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yenilenmesi konusunda yetkisi var. Kendisi de yine aynı şekilde seçime gidecek. Dolayısıyla bu birbirini denetleme mekanizmasıdır fesih mekanizması değildir" ifadelerini kullandı.

Yargıyla ilgili çok fazla eleştiri olduğunu dile getiren Yel açıklamasını şöyle noktaladı:

"Yine yargıyla ilgili çok fazla eleştiri var. Deniyor ki "Yargıyı tek başınıza belirleyeceksiniz" buda külliyen yalandır. Bakın mevcutta şu anda şu anda 15 tane HSYK üyemiz var. Bunun bir tanesi Adalet Bakanı, bir tanesi de müsteşardır. Geriye kalanı ise hakim ve savcıların kendi aralarında seçtikleri kişilerden oluşuyor. Bunlarsa ne yazık ki hakimler ve savcılar arasında politizasyona neden oluyor. Yani bakıyoruz ki ülkücü hakimler savcılar, bir yandan muhafazakarlar, bir yandan sosyal demokratlar hep bir bölünmeler var. Asıl şimdi ise siyasetin çok daha etkili olduğu bir platform görüyoruz. Ama bizim değişiklikteki önerimiz nedir Hakim ve Savcılar Kurulu olarak adını değiştireceğimiz, sayısını da 13 düşüreceğimiz Hakimler ve Savcılar Kurulundan bahsediyoruz. Bu Hakimler ve Savcılar Kurulu bir üyesi yine Adalet Bakanı, bir üyesi de müsteşar olacak geriye kalan 11 tanesinden 7 tanesini TBMM seçecek."

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim