Akbank Yeni Kredi için harekete geçti faiz ve uzun vade müjdesi geldi

Akbank Yeni Kredi için harekete geçti faiz ve uzun vade müjdesi geldi

Akbank'tan herkesi şok eden adım! Karşılıklı olarak imzalar atıldıktan sonrasında Genel Müdür açıklamalarda bulundu! Üç yüz altmış yedi günlük vade ile... Türkiye ekonomisine büyük katkısı olacak...

Akbank'ın yaptığı resmi açıklamaya göre, yenilenen sendikasyon kredisi sayesinde banka Türkiye ekonomisine 675 milyon dolardan daha fazla destek sağladı. Bunun sayesinde 367 gün vadeli olan sendikasyon kredisinin maliyeti de Libor+%2,50 ve Euribor+%2,25 oldu. Başarılı işleme on sekiz farklı ülkeden otuz beş banka katılmıştı, bu açıdan sürdürebilirlik performansı kriterlerini de banka ekleyerek başarıyı yakaladı.

Tüm bankalar zorlanırken...

Ülke primlerinde yaşanan artışlar ve uluslararası piyasaya hakim olan olumsuz nedenlerin yanı sıra Akbank Genel Müdürü Hakan  Binbaşgil, bankalarının sendikasyon maliyetlerimizi Ekim 2020 işlemi dönemindeki seviyelerde kalmasını sağladıklarını duyurdu. Binbaşgil yaptığı açıklamada Akbank'a başka bankalardan 792 milyon dolar kadar talep geldiğini, bunun da bankanın yenileme tutarımızın yaklaşık yüzde  126’sına karşılık geldiğini de belirtti. Sonrasında ise sendikasyon oranı hedeflenen miktarın çok daha üzerinde yenilenmiş oldu. Bu sayede de bankanın yenilenme oranı yüzde yüz yedi olarak gerçekleşmiş oldu.

Türk bankalarına örnek ve referans oldu

Pandemi gibi zorlu bir dönemde bankanın bu başarısını 18 ülkeden katılan otuz beş banka sayesinde gerçekleştirdiğini duyurdu. Önceki sene işlemde olmayan Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Asya’dan 8 yeni banka bu sene işleme katıldı. Bu sayede Akbank, sektöründe Türk bankalarının sendikasyonlarının da önünü açmış oldu. Akbank bir yandan da güçlü bilanço ve sermaye  yapısı sayesinde Türk bankacılık sistemine olan güveni de tazelemiş oldu. Açıklamayı yapan Genel Müdür Binbaşgil, kendilerine katılmış olan yatırımcılara ve muhabir bankalara teşekkürlerini iletti.

Üç kriter belirlendi

Binbaşgil, sürdürülebilirlik stratejisi ile alakalı olarak benimsemiş oldukları üç önemli kriteri de hatırlattı. Cinsiyet eşitliği, yeni kömür santrali projelerini kredilendirmeme ve yenilenebilir kaynaklar aracılığı ile elektriği tedarik etme olarak oluşan performans kriterleri ile test dönemlerinde ulaşılabildiğinde de sendikasyon kredisinin maliyetleri de düzelecek.

İlgili Haberler