Akciğerleri temizliyor Kan damarını açıyor ve vücuttaki tüm mikrobu...

Akciğerleri temizliyor Kan damarını açıyor ve vücuttaki tüm mikrobu...

Akciğerleri temizleyen bu baharatın hünerlerini bilmiyormuşuz. Ülkemizde yaygın olarak satılan ancak çok fazla tüketilmeyen bu baharatın faydalarını öğrendikten sonra tatlılarınıza bile katacaksınız...

Kokusu ile mest den harika baharat kakule ülkemizde fazla kullanılmıyor. Ancak o kadar çok faydası var ki...

Kakule baharatı en çok kokusu ile tanınır ve ülkemizde genelde siyah çaya atılır. Çaya kokusunu salan kakulenin tadı da çok güzeldir. Özellikle Finlandiya ve İsveç gibi Kuzey Avrupa ülkelerinde kakule hamur işlerinde kullanılmaktadır. Çeşni verici olarak kullanılabilecek olan kakule, sütlü tatlılarda da enfes bir tat bırakır. Muhallebi ya da kahvelere de katılabilen bir baharattır.

Mideyi korur

Kakulenin kullanılması için meyvesi kurutulur. İçerisindeki ufak tohumlar ise mutfakta kullanılır. Kakulenin bilinen en etkili faydası ise gaz gidermesidir. Mide asidini düzenleyici bir etki gösteren kakule, mideye giren kramplara kaşır ve yaşanan rahatsız edici şişkinliği gidermektedir. Sindirim sürecinde etkili olan kakulenin bilinen tek faydası bu değildir. 

İçinde yok yok

Kakulenin içerisinde C vitamini ile beraber sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, manganez, magnezyum, fosfor ve çinko da bulunmaktadır. Çok zengin bir baharat olan kakulede antiseptik özellikle de bulunmaktadır. Antiseptik özellik sayesinde vücuttaki mikrobu temizleyen kakule akciğerleri de tertemiz yapıyor. 

Hatta sadece akciğerleri değil, sindirim sisteminde de böbreklere faydalıdır. İdrar söktürmesi ile bilinen kakule, böbreklerde birikebilen kalsiyumu da düzenler. Kan basıncına etki eden kakule, düzenli olarak tüketildiğinde böbrekler, mesaneyi ve idrar yollarının sorunlarını giderebilir.

Kakulede bulunan bol miktardaki vitaminlerin içerisinde A vitamini de bulunur. A vitamini hem göz sağlığı için hem de beyin sağlığı için önem taşımaktadır. A vitaminini düzenli olarak tüketmek hafızayı güçlendirmektedir. 

Sakinleştiriyor

Stres bozukluğu, öfke gibi durumlarda sakinleştirici olarak kullanılabilecek bir baharat olan kakule etkili bir anti depresan olması ile bilinir. Depresyon sürecinde olanlara düzenli kakule tüketmeleri önerilir. Kaygı ya da panik atak gibi rahatsızlıklarla savaşan kakuleyi destek amaçlı tüketmek gereklidir.