Akıllı Telefon Satışında O İsim Zirveye Oturdu! Büyük Kapışma İse Devam Ediyor...

Akıllı Telefon Satışında O İsim Zirveye Oturdu! Büyük Kapışma İse Devam Ediyor...

Telefon devleri arasındaki satış savaşları devam ediyor. Beklenmeyen bir hamle ile koltuğunu kaptıran firmayı bakın nasıl geçti? Satış miktarlarını duyduğunuzda şok olacaksınız. İşte akıllı telefon savaşlarında ilk beş firma...

Akıllı telefon satışlarında Samsung ve Apple çekişmesi devam ediyor. Samsung, akıllı telefon satışlarında dünya lideri iken, 2020'nin son çeyreğinde 16 milyon daha fazla akıllı telefon satıldı.

Bunun üzerine ise dünya liderini tahtından indiren akıllı telefon firması ise Apple oldu. Apple, yüzde 23,4'lük pazar payına ulaşarak Samsung'u resmen koltuğundan attı.

NTV'nin haberine göre, Apple yılın son çeyreğinde 90,1 milyon adet akıllı telefon sattı. Böylelikle satışlarında yüzde yirmi ikilik bir patlama yaşan Apple, Samsung'a fark attı. Bunda en etkili olan hamle ise Iphone 12'yi pazara sürmüş olması. 

Samsung ise ekim ve kasım aylarındaki dönemlerde 73,9 milyon akıllı telefon sattı. Bunun sayesinde ise satışlarında yüzde 6,2'lik bir sıçrama yaparak pazar payını yüzde 19,1'e taşımış ve liderliğe oturmuştu.

Dünya devlerini bekleyen Çin tehlikesi

Ancak iki firmanın da beklemediği bir tehlike çok yakınlarında. Güney Koreli Samsung ve ABD'li Apple firmasının hemen peşinden gelen üç en fazla satış gerçekleştiren firma da Çinli. 

NTV'de yer alan habere göre, en fazla akıllı telefon satışı yapan firmaların başında  Apple geliyor. Apple, Samsung'u devirerek ikinci sıraya iterken, ilk beşte bu firmalar hariç Çinli firmalar istila etmiş durumda. Bu markalar ise Huawei, Xiaomi ve Oppo olarak sıralanıyor.

Xiomi yükselişte, Huawei fena düştü

Sıralamaya bakıldığında ise Xiaomi'mnin başarısı dikkat çekti. Yılın son çeyreğinde satışlarını yüzde 32 ortanında arttıran Xiaomi, toplamda 43,3 milyon telefonu dünyaya sattı. Bu sayede de akıllı telefon satışlarında üçüncü sırada kadar yükseldi. Xiomi'nin pazar payı yüzde 11,2 iken, Xiaomi'yi ise yine Çinli bir firma olan Oppo izledi.

Oppoi ise 33,8 milyon telefon sattı. Beşinci sıradaki Huawei ise pazar payını önceki seneye göre yüzde 15,2'den yüzde 8,4'e kadar geriletti..