AKP ve MHP oylarındaki büyük düşük herkesi şaşırttı son ankette ilk kez oy oranları böyle çıktı..

AKP ve MHP oylarındaki büyük düşük herkesi şaşırttı son ankette ilk kez oy oranları böyle çıktı..

Cumhur ittifakı olarak bilinen ve bünyesinde AKP*MHP VE BBP'nin yer aldığı ittifak eriyor. İlk kez böylesine düşük bir oy oranıyla şaşırttılar..

31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul-Ankara-Adana-Antalya gibi bir çok kritik il Cumhur ittifakı tarafından kaybedilmişti.

Özellikle İstanbul'da ikinci kez seçimin kaybedilmesi Cumhur ittifakı açısından büyük bir kayıp olarak görülüyordu. Ancak herkes genel bir seçimde AKP ve MHP'nin nasıl bir oy oranı alacağını merak ediyor. Gelen bir çok ankette iki parti yüzde 50 barajını geçemiyor.

Muhalefetin güçlü bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarması durumunda ise seçimi kazanmaları oldukça zor gözüküyor.

Bir çok anket şirketinde rakamlar aşağı yukarı bu şekildeyken AKP tarafından yapılan açıklamalarda ise oylarının kesinlikle yüzde 40 altına düşmediğine dikkat çekiliyor.

Son Anket ise İstanbul Ekonomi Araştırma'dan geldi. Araştırma sonuçlarına göre AKP ve MHP toplamı bırakın yüzde50'yi ancak Yüzde 43'ün altına inmiş durumda..

Halk Tv'ye konuk olan İstanbul Ekonomi Araştırma genel müdürü Can Selçuki son anketin sonuçlarını paylaştı. Anket ilk kez Halk TV'de yayınlandı. Sonuçlar şu şekilde oldu

Bu pazar seçim olursa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?

AK Parti: Yüzde 35

CHP:Yüzde 17

HDP: Yüzde 9.9

MHP: Yüzde 7.7

İYİ Parti:Yüzde 13.7


Kararsız: Yüzde 13

DEVA: Yüzde 1.8

Gelecek: Yüzde 0.9

Diğer: Yüzde 0.6

Sonuçlara göre Cumhur İttifakı ilk kez yüzde 43’ün altına düşmüş gözüküyor. Ancak CHP'deki dramatik düşüş ve Bir çok seçmenin CHP yerine İyi Parti'yi tercih ediyor olması ise Ana muhalefet için ayrı bir hezimet.

Genelde yüzde 25 bandında oy alan CHP Son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde büyük bir düşüş yaşamış ve %22,60 oranında bir oy almıştı..

Kararsız seçmen yeni partilere de yönelmemiş gözükürken seçimin kazananını kararsızlar belirleyecek gözüküyor.

Memleket Hareketi lideri Muharrem İnce'nin parti kurması durumunda ise geçmişte CHP'ye oy vermiş ancak Kılıçdaroğlu nedeniyle partiye küsmüş seçmenlerin ve kararsızların adresi olabilir görüşü de yaygın bir kanaat olarak karşımıza çıkıyor..