• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 29 °C
  • İzmir 32 °C

Akşehir’de Çay Ocakları Ve Kahvehanelere Kitap Köşeleri

Akşehir’de Çay Ocakları Ve Kahvehanelere Kitap Köşeleri
Konya'nın Akşehir ilçesinde faaliyet gösteren Kahveciler Odası, çay ocaklarına ve kahvehanelere kitap köşeleri oluşturuyor.

Konya'nın Akşehir ilçesinde faaliyet gösteren Kahveciler Odası, çay ocaklarına ve kahvehanelere kitap köşeleri oluşturuyor.

Akşehir Kahveciler Odası, ilçe çapında örnek bir proje başlatarak "Bir kitap bir insanı, bir insan dünyayı değiştirir" ilkesi ile ilçe genelindeki çay ocaklarına ve kahvehanelere kitap köşeleri kuruyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan, Akşehir Kahveciler Odası Başkanı Abdullah Gökgöz, proje kapsamında şu ana kadar kahvehane ve çay ocaklarına toplam 700 adet kitap verildiğini söyledi.

Başkan Gökgöz bir kitap bir insanı, bir insan dünyayı değiştirir mantığından yola çıktıklarını belirterek, "Kahvehane ve çay ocaklarının sadece oturma ve çeşitli oyunlarla vakit geçirme yeri olmadığını belirtmek, okuma alışkanlığını arttırmak, esnafımıza bir nebze olsun destek olmak ve insanlara faydalı olmak için böyle bir projeyi başlattık. Türk halkı günde 6 saat televizyona, 3 saatini internete ayırırken, kitap okumaya yılda 6 saat vakit ayırıyor. 4 kişilik bir aile iletişim ve cep telefonu için ortalama aylık 213 lira harcama yaparken kitaba ise ayda değil yılda 6,5 lira ayırıyor. Türkiye'de ortalama 69 Bin 300 kişiye bir kütüphane, 133 kişiye 1 kahvehane düşmektedir. Bütün bunları alt alta koyduğumuzda ülkemizde okuma alışkanlığının yetersiz, buna bağlı olarak da başarımız düşüktür. Eğitim ilk önce ailede, anne ve babada başladığına göre kahvehane ve çay ocağındaki kitabın önemi daha çok anlaşılıyor. Hal böyle olunca kahvehane ve çay ocaklarını etkin olarak değerlendirmek, okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak, insanlara en iyi şekilde faydalı olabilmeyi amaçlıyoruz. Şu da bir gerçek ki; kitap okumayı sevmeyen insan yoktur. Aradığı kitabı henüz bulamamış insan vardır. Proje kapsamında şu ana kadar kahvehane ve çay ocaklarına toplam 700 adet kitap verilmiş ve kitaplıklarına bizzat tarafımızdan yerleştirilmiş teslim edilmiştir. Proje kapsamında kitap dağıtımımız devam edecektir" dedi.

Akşehir’de Çay Ocakları Ve Kahvehanelere Kitap Köşeleri

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim