Aldığınız Karpuz Sizi Sağlığınızdan Edebilir Üzeri Böyleyse Derhal O Karpuzu bırakın Almayın!

Karpuz yaz aylarında Türk mutfağının en sevilen meyvesi. Ancak Karpuzla ilgili çok önemli bir tehlike var! Uzmanların bu uyarısına kulak vermekte fayda var.

Aldığınız Karpuz Sizi Sağlığınızdan Edebilir Üzeri Böyleyse Derhal O Karpuzu bırakın Almayın!
Yayınlanma Tarihi : 22 Haziran 2021 16:50

Yaz aylarının en gözde meyvesi olan karpuzu tadının yanında bir yandan da faydalı olduğu için tüketiyoruz ancak bu unsuru fark ederseniz karpuzu satın bile almayın. Kanserden pek çok hastalığa yol açan bu unsura karşı uzmanlar uyarıyor...

 

 

Yaz denince akla gelen ilk meyve olan karpuzun iyisini seçmek zor. Karpuz seçimi için ise yalnızca vurarak sesini dinlemek aslında yeterli değil. Çünkü bazı araştırmacılara göre karpuzun tadıyla beraber içeriğini de olumsuz etkileyen bir unsuru var. Karpuzun içerisinde görülen çatlakların nedeni ve etkileri herkesi korkuttu.

Nefis sulu sulu karpuzun içerisindeki besin maddeleri de sağlığa çok faydalı. Ancak satın aldığınız karpuzun içerisinde çatlaklar varsa durum kötü olabilir. ABD Gıda Dairesi aksini iddia etse bile çevreciler ile sağlıkçılar içerisinde çatlak bulunan karpuzun tehlikelerine işaret ediyor. Uzmanların aktardığına göre karpuzun içerisinde oluşan çatlağın nedeni, büyümesini hızlandırması için içerisine eklenen forchlorfenuron adındaki hormondan kaynaklanıyor. Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkelerde bu maddeni zararlı olmadığı için kullanım onayının olmasının yanında sivil kuruluşlar bu maddenin çok zararlı olduğunu öne sürüyor. İddialara bakıldığında bu madde tüketildiğinde kanseri tetiklemesinin yanında nörotoksin özelliği ile beyin sağlığına da zarar veriyor.

Çatlaklar en büyük belirti

Bu maddenin uzun sürede yasaklanması pek olası görülmese de hormon karşıtı aktivistlerin yayınladığı raporlarla ayrımını yapmak kolay. Büyümesi hızlandıran bir özelliği olduğu için forchlorfenuron maddesinin en büyük etkisi meyvede oluşan çatlaklar. Karpuzun içerisinde yer alan çatlaklar belirgin bir şekilde hızlı büyümenin sonucunda oluştuğu anlaşılır. 

Görünüşte olgun ama tadı yavansa...

Forchlorfenuron maddesi ile büyütülmüş meyve erkenden büyüdüğü için diğer meyvelere oranla daha canlı ve olgun gözükebilir Ancak tadı da büyük bir ayırt edicidir. Meyveler ne kadar güneşe maruz kalıp beklerse o kadar kendi aromalarını oluşturma fırsatı bulurlar. Ancak eğer forchlorfenuron maddesi ile erkenden büyütülüp sofraya gelirse kendi aromasına kavuşamayacaktır. Bu da her ne kadar iştah açıcı bir görüntüye sahip olsa da tadının yavan olmasına neden olur.

Tadının yanında bu özelliklere dikkat

Büyüme esnasında yeterince sıvı da alamayan hormonlu meyve kuru bir tada sahip olacaktır. Bir yandan da açık renkli karpuzların tadının kötü olduğu biliniyor. Hormonla büyüyen karpuzların da bilindiği kırmızı tadı oturmuyor. Hatta çekirdeğin de tam olarak oluşmaması hormonun sonucunda oluyor. Siyah büyük çekirdekler yerine beyaz ince çekirdekler normal karpuzun hormona maruz kaldığının habercisi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.