Ali Babacan artık gizlemiyor AKP'ye karşı ıttifak yapacağı partiyi açıkladı

Ali Babacan artık gizlemiyor AKP'ye karşı ıttifak yapacağı partiyi açıkladı

AKP geçmişi olan ve kendi partisini kurduğunu açıklayan Ali Babacan, DEVA partisinin hangi partilerle ittifak yapacağı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. DEVA partisi başkanı Ali Babacan iki partiyi hedef alarak ittifak açıklaması yaptı...

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin ittifak kurabileceği partileri saydı. Henüz ittifak planımız yok diyen Babacan, iktidar tarafındaki iki parti dışında her partiye kapılarının açık olduğunu da dile getirdi. Babacan, ittifak ile alakalı olarak çük büyük ipuçları verdi.

İttifak sorusuna cevap verdi

Yüzde birlerde seyreden oy oranı ile DEVA partisi, analistlerin açıklamalarına göre oylarını AKP içerisinden alıyor. AKP'ye küskün olan kesimden oyunu alan DEVA partisinin zaten AKP ya da ittifakı olan MHP ile bir anlaşma yapması pek mümkün görünmüyor. Babacan uzun süre boyunca partisinin kimliğinin oturması adına ittifak yapmayı düşünmediklerini dile getirse bile yaklaşan seçimlerde çok fazla parti kurulmuş olması nedeniyle bir ittifaka ihtiyaç duyacağı kesin. Babacan gibi AKP'den çıkan Ahmet Davutoğlu'nın kurduğu Gelecek Partisi de bu ittifaka en yakın parti gibi gözüküyordu. Babacan da ittifak sorusu hakkında bir açıklamada bulundu.

Ali Babacan, Habertürk TV ekranlarında Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programına çıktı. Programda partisinin eğildiği ve gündemde olan pek çok sorunla alakalı olarak konuşan Babacan, Hakan'ın ittifak sorusuna kontrollü bir cevap verdi.

HDP dahil her parti ile ilişkilerimizin zemini sıcak

Babacan, şimdilik herhangi bir ittifaka seçmeni korkutmamak için yanaşmadıklarını ancak iktidar tarafından iki partinin de kendileri ile görüşmekten kaçındıklarını açıkladı. Seçim gününde ittifaka karar vereceklerini açıklayan Babacan, partilerle diyaloglarda olduklarını, iktidardaki iki parti haricindeki tüm partilerle ilişki zeminlerinin sıcak  olduğunu duyurdu. Babacan, bu partilere HDP'nin de dahil olduğunu dile getirdi.

DEVA Partisi hakkında

DEVA Partisinin 90 kişilik kurucu üyesi içerisinde otuz yaşının altında 16 kişinin olduğu biliniyor. Parti, ilk kez engelli kotası getiren parti olarak ülke siyasi tarihine girdi. Bunun yanında 27 kadın kurucu üyelerinin bulunduğunu açıklayan parti, şu anda çalışmalarını yerel bölgelere yoğunlaştırmış durumda. Büyük şehirlere sonradan geleceklerini duyuran Partililer, özellikle youtube kanallarına da çıkarak gençlere seslenmeyi de ihmal etmiyor.

İlgili Haberler