Ali Babacan'la ilgili kurnaz plan iddiası! Ankara'da şok kulis

Ali Babacan'la ilgili kurnaz plan iddiası! Ankara'da şok kulis

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, Ali Babacan liderliğinde kurulacak yeni partiyle ilgili kulis bilgilerini paylaştı.

Ahmet Takan, bugünkü "Erdoğan ne söylediğinin farkında mı?.." başlıklı yazısında, "Ali Babacan, yeni bir parti mi kuracak tam olarak belli değil. Yeni parti hazırlıklarının olduğu söyleniyor ama Ali Babacan'ın asıl amacı AKP'yi revize ederek kontrol etmek." iddiasını yazdı. 

Kulislerde konuşulanlardan kısa bir özet;

"Ali Babacan, yeni bir parti mi kuracak tam olarak belli değil. Yeni parti hazırlıklarının olduğu söyleniyor ama Ali Babacan'ın asıl amacı AKP'yi revize ederek kontrol etmek. Bu şu anlama geliyor; AKP artık eski AKP değil, dolayısıyla kendi ideolojik yapısıyla gün geçtikçe marjinalleşecek bir parti haline geliyor. Kitlelere açılamıyor, sıkışıp kalmış, her zaman söyledikleri gibi yeni bir öyküsü artık yok. Babacan'ın hedefi öncelikli olarak AKP'yi kuruluş ayarlarına çevirmek. Bunun için çabalıyor. Diğer Babacan senaryoları bundan sonra geliyor.

Önce AKP'nin içinde liderliği ele geçirmek ardından bu olmaz ise başka parti senaryosunu devreye sokmak. Bunun için de hareket kolay değil. görüşmeleri var ama bunun uzun soluklu olabileceği söz konusu. Ayrıca risk almak istemiyor. AKP hazır bir parti. Eğer Babacan lider olursa yoluna rahatlıkla kaldığı yerden devam eder algısı var. Şu halde İstanbul seçimlerinin, 31 Mart seçimlerinin hesabı bile AKP'nin yüzde 40'a yakın oy alarak birinci parti olacağını gösteriyor.

Sadece mevcut genel başkan yerine Ali Babacan'ın geçmesi durumunda bu oy oranı yakalanabilecek. Bu nedenle öncelikli senaryo bu. Yani, AKP içinde değişiklik yaparak yola devam etmek. Bundan sonra diğer senaryolar için temkinli bir şekilde yola devam edilecek.

AKP'den yeni partiye  geçecek milletvekili sayısının 60 civarında olduğu zaten biliniyor. Bu uzun zamandır konuşuluyor ve bunu rahatlıkla yapabilir. Dolayısıyla öncelikli hesap AKP içinde zirve, ondan sonra başka hesaplara girilecek."

Olası bir kabine revizyonu, damat Berat Albayrak'ın görevden alınması ve hatta başka bir göreve kaydırılmasının bile Erdoğan'a fayda getirmeyeceği, içinde bulunduğu cendereden çıkaramayacağı konuşuluyor. Ali Babacan, Erdoğan'a yüzde bin itaat eden bir delege yapısına rağmen olağanüstü kongre zorlaması yapar mı?.. Abdullah Gül ile bunu Fazilet Partisi içinde deneyip boylarının ölçüsünü almışlardı. Bence çok zor... Yeni parti kurulduktan sonra AKP ile birleşme senaryolarını bile konuşanlar var. Konuşuyorlar da konuşuyorlar... Biz de devamlı aynı şeyleri yazıyoruz da yazıyoruz!..

yazısının tamamı için Yeniçağ