• BIST 102.715
  • Altın 224,438
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 9 °C

Ali İsmail Korkmaz davasında Yargıtay kararı bozdu

Ali İsmail Korkmaz davasında Yargıtay kararı bozdu
Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüyle ilgili yerel mahkemenin verdiği kararın Yargıtay tarafından usulen bozulmasını değerlendiren ağabeyi avukat Gürkan Korkmaz,

davanın yeniden görüleceğini hatırlatarak, kardeşinin ölümüne neden olanların kasten öldürme suçundan ceza alması gerektiğini söyledi.


Gezi Parkı olayları sırasında Eskişehir’de dövülerek ağır yaralanan ve 38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013’te 19 yaşında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüyle ilgili Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 21 Ocak 2015’te karar çıkmıştı. Tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan’ın ’Kasten yaralama sonucu ölüme neden olma suçundan’ 10 yıl 10 ay, tutuksuz polis memuru Yalçın Akbulut’un ’Ölüme neden olma suçundan’ 10 yıl, diğer tutuklu sanıklar İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever’in ’Kasten yaralayarak ölüme neden olma’ suçundan 6’şar yıl 8’er ay, Ebubekir Harlar’ın 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldığı yerel mahkemenin kararı, Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi tarafından usul yönünden bozuldu. Yargıtay, polis memurlarının tahliye taleplerini de reddetti.


Kararı değerlendiren Ali İsmail’in Hatay’da yaşayan ağabeyi Av. Gürkan Korkmaz, kardeşinin polis ve fırıncılar tarafından dövülerek katledildiğini öne sürdü. Bu nedenle dava devam ederken sanıkların kasten yaralama ve ölümle sonuçlanmasından cezalandırılmasını istediklerini ifade eden Korkmaz, şunları söyledi:
"Biz mahkemenin verdiği bu kararı temyiz ettik. Çünkü burada bizim inancımız oradaki olayın kasten adam öldürme olduğu ve sanıkların kasten adam öldürmeden ceza almaları doğrultusundaydı. Yaptığımız bu itiraz sonucunda bugün Yargıtay kararını açıkladı.

Yargıtay’ın vermiş olduğu karar aslında esasa girmeden usul yönünden yargılama usulü şeklindeydi. Yargıtay dikkat eksikliği ve birkaç eksik usulün olduğuna değinmiş. Şu anda bu noktada cezanın niteliği ve miktarı konusunda yorum yapamıyoruz. Aslında Yargıtay sanıkların, katillerin bu eylemi yaptığını, Ali İsmail’in ölüm olayının bu eylem sonucunda gerçekleştiği inancında olduğu ve bizimle aynı fikirde olduğunu gösteriyor. Dosya tekrar Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecek. O eksik usuller tamamlanacak. Bundan sonra mahkeme kararı verecek. Umarız Yargıtay’a gerek kalmaksızın yerel mahkeme kasten adam öldürmeden ceza verir. Yine en kötü ihtimalle aynı ceza verileceği inancındayız. Biz yine bu kararı aynı şekilde temyiz edeceğiz ve kasten adam öldürmeden ceza verilmesi için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz."
ADEM KARAGÖZ 

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim