• BIST 96.032
  • Altın 277,764
  • Dolar 5,7348
  • Euro 6,3654
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 33 °C

Alman devinden Türkiye’ye rekor yatırım

Alman devinden Türkiye’ye rekor yatırım
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Varank, Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young'ı makamında kabul etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bosch  Türkiye’nin Bursa’da kuracağı yeni nesil yüksek basınçlı benzinli enjektör üretim tesisi sayesinde yılda 185 milyon dolar ihracat yapılacağını belirterek, “Türkiye’de yatırım yaparak ekonomimize katkı sağlayan tüm şirketler bizim şirketimizdir. Biz, yatırımcı açısından yerli-yabancı ayrımı yapmıyoruz” dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Varank, Bosch Türkiye ve Ortadoğu  Başkanı Steven Young’ı makamında kabul etti. Ana gündem maddesini Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamına alınan yeni nesil yüksek basınçlı benzinli enjektör üretim tesisinin oluşturduğu görüşmede, Bosch’un Türkiye ve  Ortadoğu’dan Sorumlu Hükümet ve Dış İlişkiler Direktörü Yasin Akdere de hazır bulundu.

1.2 milyarlık üretim tesisi

Varank, buradaki konuşmasında, Bosch Türkiye’nin 5 yılda tamamlayacağı  üretim tesisinin cari açığın azaltılmasında önemli rol oynayacağını belirterek, şunları kaydetti: “Bosch Türkiye’nin Bursa’da yapacağı 1.2 milyar liralık yeni nesil yüksek basınçlı benzinli enjektör üretim tesisi sayesinde yılda 185 milyon dolar ihracat yapılacak. Böylece 45 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilecek. Bu yatırımın cari açığın azalmasına 230 milyon dolar katkı sağlamasını hedefliyoruz. Ülke olarak, Bosch’un yeni yatırımlar için Türkiye’yi tercih etmesinden  memnuniyet duyuyoruz. Türkiye’de yatırım yaparak ekonomimize katkı sağlayan, teknoloji geliştiren ve istihdam oluşturan tüm şirketler bizim şirketimizdir.  Biz, yatırımcı açısından yerli-yabancı ayrımı yapmıyoruz. Hepsi başımızın tacıdır.”

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Young da tesis için verilen  desteklerden memnun olduklarını vurgulayarak, tesiste üretilenlerin Türkiye ve ihracat yapılan diğer ülkeler için önemli olacağını bildirdi.

Bosch Grubu olarak, Türkiye’de 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiklerine dikkati çeken Young, “Türkiye, aynı zamanda Bosch için önemli bir üretim, ihracat ve Ar-Ge üssü konumunda bulunuyor. Bu yatırım, Türkiye’deki varlığımızı daha da güçlendirecek” değerlendirmesinde bulundu.

A.A

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim