Almanya alarm durumuna geçti. Can kaybı satmasının artması bekleniyor

Almanya alarm durumuna geçti. Can kaybı satmasının artması bekleniyor

Dünya koronavirüs salgınında endişe yaşıyor. Almanya'da tedbirler 10 Ocak'a kadar uzatıldı. Yapılan değerlendirmelere göre Almanya'da can kayıplarının artması bekleniyor

Almanya'da koronavirüs salgını ciddiyetini koruyor. Salgın ülke genelinde tırmanışını sürdürürken Almanya'da salgınla ilgili verileri izleyen Robert Koch Enstitüsü, koronavirüs nedeniyle ülkede can kayıplarının artabileceği uyarısında bulundu. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Enstitü Başkanı, durumun hâlâ ciddi olduğunu dile getirdi. 

Sene başında başlayan salgının durdurulması için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken sene başından bu yana Almanya'da salgın yönetiminde hükümete destek veren ve salgınla ilgili verileri takip eden Robert Koch Enstitüsü (RKI), ülkedeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

 RKI Başkanı Lothar Wieler, bugün düzenlediği basın toplantısında salgının kontrol altına alınması için korona vakalarının sayısının "daha güçlü bir şekilde" azaltılması gerekir ifadelerini kullandı. 

Almanya genelinde Ocak 2021'e kadar geçerli olacak Sıkılaştırılan korona önlemlerinin ilk olumlu etkilerini gösterdiğini, ancak sayıların hâlâ yüksek durumda olduğunu açıklayan Wieler, haftadan haftaya ölümlerin artacağı endişesini taşıdıklarını dile getirdi. 

Salgının nerelerde yüksek olduğu sorusuna da yanıt veren Wieler kritik bir açıklama yaptı. Huzurevleri ve bakımevlerinde vaka sayısının yüksek seyrettiğini ve bunun "büyük bir endişeye" yol açtığını açıklayan Wieler, bazı bölgelerde hastanelerin kapasitesinin de dolduğunu hatta sınıra dayandığını açıklayarak uyarılarda bulundu... 

Almanya'daki salgının son durumu hakkında uyarılarını sürdüren Wieler, özellikle 80 yaş üzeri hastaların giderek daha fazla virüsten etkilendiğine işaret ederek "Yaşlılarımızı acilen korumak zorundayız" uyarısında bulundu.. 

DW TÜRKÇE