Almanya Başbakan'ı Angela Merkel Net Konuştu! Merkel'den Normalleşme Mesajı...

Almanya Başbakan'ı Angela Merkel Net Konuştu! Merkel'den Normalleşme Mesajı...

Almanya Başbakan'ı Angela Merkel normalleşme hakkında konuştu. Korona virüs günlerinde normalleşme günlerinin ne zaman geleceği merak edilirken Alman Başbakan'dan beklenen net açıklama geldi. Normalleşme ile ilgili ne söyledi?

Almanya Başbakanı Angela Merkel'den ailelere mesaj geldi. Normalleşme adımı ile alakalı konuşan Merkel, ailelere evdeki sorunları dikkate aldıklarını dile getirerek normalleşmede ilk adımı okullar ve kreşler için atacaklarını duyurdu.

Almanya Başbakan'ı çocuklu ailelere seslendiği konuşmasında çok zorlu bir işi başardıklarını dile getirerek, kendilerinin sorunlarını dinleyeceğini açıkladı. Merkel verdiği mesajda okullar ve kreşlerin tekrar açılabileceği hakkında olumlu konuştu. Merkel'in açıklamalarına göre Almanya'da okullar ve kreşler yakın zamanda açılabilir.

Anne ve babalarla konuşacak

Salgın sebebiyle hem kreşler hem de okullar 23 Aralık tarihinden 14 Şubat'a kadar kapanma kararı almıştı. Vatandaş Diyaloğu çerçevesinde Angela Merkel perşembe günü bir video konferans gerçekleştirecek. Konferansta Alman çocuklu vatandaşlar ile görüşecek olan Merkel, günlük hayattaki sorunlarını dinleyerek bu sorunlara hükümet olarak çare bulmaya çalışacak. Ailelerin günlük yaşam problemlerini dikkate alacak olan Başbakan, hükümet olarak yardım için önerileri de dinleyecek.

Zorluğunun farkındayız

Merkel diyaloğu duyurduğu videosunda ailelere nasıl zorlu bir iş gerçekleştirdiklerinin hükümet olarak farkında olduklarını açıkladı. Merkel'in vurgusuna göre evlerine kapanan vatandaşların yaşam alanları hem iş yeri hem oyun alanı hem de okul oldu. Çok büyük bir yük getiren ve zorlu olan bu durumun farkında olduklarını dile getiren Merkel, süreçle ilgili olarak henüz kreşlerin ve okulların açılmasından uzak değiliz dedi.

Dikkat etmeye devam

Ancak bunların hızla gerçekleşmesi için mutlaka sosyal temaslardan uzak durma, bunun mümkün olmadığı yerde sosyal mesafeyi tutma, hijyen kurallarına uyma ve maske gibi temel kurallara uyum sağlamak gerektiğini dile getirdi. Merkel vakaların düşmesinin tedbirleri elden bırakma gibi bir hataya neden olmaması için halkını uyarmayı ihmal etmedi. 

İlk adım kreş ve okulları açmak...

Merkel'in en önemli açıklaması ise normalleşme adımlarında ilk atılacak adımı bildirmesi oldu. Angela Merkel evdeki yükü azaltmak adına normalleşmede ilk adımı okullar ve kreşlere vereceklerini belirtti. Buna göre ise çocuklara alıştıkları hayatı geri vermek ve velilerinin altına girdikleri yükü hafifletmek amaçlanmakta. 

İlgili Haberler