Almanya böylesini ilk kez yapıyor. Resmen veto kararı çıktı

Almanya böylesini ilk kez yapıyor. Resmen veto kararı çıktı

Almanya'dan Çinli şirket hakkında veto kararı. Uydu, radar ve 5G dalga teknolojisinde uzmanlaşan Alman firması IMST GmbH’in Çinli Addsino tarafından satın alınması girişimi durduruldu. Almanya Hükümeti onay vermedi..

Gelen son dakika haberine göre Çinli şirkete veto kararı çıktı.  Almanya’da hükümet, Çinli bir şirketin uydu, radar ve 5G dalga teknolojisinde uzmanlaşan Alman şirketini satın alma girişimine izin vermedi.

Konuyla ilgili son dakika haberi Alman Haber Ajansı’nın (DPA) tarafından duyuruldu. Buna göre yayınlanan haberde şu ifadelere yer verildi, Almanya'da hükümet, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Kamp-Lintfort şehrinde bulunan IMST GmbH’in, Çin Havacılık ve Uzay Bilim ve Sanayii (CASIC) yan kuruluşlarından Addsino tarafından satın alınmasına geçit vermedi ifadeleri kullanıldı... 

Öte yandan bu satışla ilgili durdurma kararı verilen şirket hakkında kısa bilgiler de verildi. Uydu, radar ve 5G dalga teknolojisinde uzmanlaşan IMST, TerraSAR-X yer gözlem uydusuna yönelik ve silah sistemleri için yüksek hassasiyetli veri sağlayan bir bileşen geliştirmiş, Bu geliştirme işlemi üzerine de  Alman Savunma Bakanlığı da bunu yüz milyonlarca avro karşılığında satın almıştı.. 

Peki bu engelleme işlemi nasıl yapıldı?

Almanya'da böyle bir kanun var. Kanuna göre Almanya’nın Dış Ticaret ve Ödemeler Yönetmeliği (AWW), hükümete, ulusal güvenliğe tehdit olarak görülmesi halinde, Alman şirketlerinin yabancı bir yatırımcı tarafından satın alınma işlemine karşı müdahale hakkı vermektedir..