• BIST 107.922
  • Altın 274,812
  • Dolar 5,8049
  • Euro 6,4399
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 16 °C

Almanya Dünya birincisi oldu : Türkiye 61'inci sırada

Almanya Dünya birincisi oldu : Türkiye 61'inci sırada
Araştırma: Almanya inovasyonda dünya birincisi

Dünya Ekonomik Forumu'nun Küresel Rekabet Gücü Raporu'na göre Almanya inovasyonda dünya birincisi. Rekabet gücü sıralamasında ABD birinci gelirken, Almanya üçüncü, Türkiye ise 61'inci oldu.

Dünya Ekonomik Forumu'nun 2018 Küresel Rekabet Gücü Raporu, inovasyon gücü açısından Almanya'nın bütün ülkeleri geride bıraktığını gösteriyor. İnovasyon gücü sıralamasında Almanya'yı ABD izliyor. Alınan patent sayısı, yayımlanan bilimsel araştırmalar ve işletmeleri sürekli olarak iyileştirme ve inovasyona iten müşteri memnuniyeti, araştırma kapsamında temel alınan unsurlar arasında.

Dünya Ekonomik Forumu'nun yayınladığı ve 140 ülkenin rekabet gücünün değerlendirildiği raporda inovasyon, 12 kriterden birini oluşturuyor. Finans sistemi, altyapı, eğitim, ve sağlık hizmetleri de ülkelerin ekonomik rekabet gücünü belirleyen faktörler arasında yer alıyor. Bütün kriterler birlikte değerlendirildiğinde Almanya'nın genel rekabet gücünün ABD ve Singapur'un ardından üçüncü sırada yer aldığı görülüyor.

2017 yılında Almanya genel klasman beşincisi olmuştu. Ancak Dünya Ekonomik Forumu, değerlendirme yöntemlerinin değiştirildiğini ve o sebepten geçen yılki sonucun 2018 sonuçla kıyaslanamayacağına vurgu yapıyor. Her yıl politikacılarla işadamlarını Davos'ta buluşturan Dünya Ekonomik Forumu'nun önem verdiği konuların başında dijitalleşme ve teknolojik değişim geliyor. Raporda "teknolojinin harikalar yaratabileceği ancak kötü yönetim, yolsuzluk ya da kötü eğitim sistemi gibi zaafların üstünü örtemeyeceği" belirtiliyor.

Türkiye 61'inci sırada

140 ülkeyi kapsayan Küresel Rekabet Gücü Raporu'na göre rekabet gücü bakımından Türkiye 61'inci sırada yer alıyor.

Haberin tamamı için Kaynak :© Deutsche Welle Türkçe

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim