ALMANYA DÜNYAYA ÖRNEK OLUYOR!

ALMANYA DÜNYAYA ÖRNEK OLUYOR!

Bütün dünyanı etkileyen Covid-19 salgını, herkesi kötü etkilemeye ve endişe duymaya sevk ediyor.

 Her gün televizyondan ve sosyal medyadan  sağlık haberleri  bizlere ulaşıyor ve elimiz kulağımızda dünyanın ve ülkemizin durumunu öğrenmeyi bekliyoruz.

 

Bu zorlu süreçte çok uzun bir zamanı geride bıraktık ve ülkemiz daha iyi olma yolunda ilerliyor. Gönüllerimize ferahlık veren bu durumun dışında dünyanın farklı yerlerinden gelen haberler bizleri daha da mutlu ediyor. Bu iyi haberlerden bir tanesi Almanya’dan geliyor.

 

Almanya’da ilk defa Covid-19 vakası görüldüğünden beri, ülke çok sistemli ve tedbirli adımlarla ilerliyor. Robert Koch Enstitüsü ile belirlenen ve yürütülen süreç bütün dünyada parmakla gösterildi ve şimdi meyvelerini vermeye başladı. İyileşme sürecine giren Almanya’da insanlar parklara ve sokaklara sosyal mesafe sınırları içerisinde çıkmaya, öğrenciler okullara dönmeye, çalışanlar da işlerinin başına dönmeye başladılar.

 

Bu haberler bizlere bu sürecin çok da uzun sürmeyeceğini gösterirken Almanya’dan bu son günlerde duyduğumuz belki de en iyi sağlık haberi bizlere ulaştı. Haber365 tarafından edinilen bilgilere göre son 24 saat içerisinde Almanya’da Covid-19 salgını nedeniyle hiç kimse hayatını kaybetmedi. Vaka sayısı da son 24 saatte ülke genelinde yapılan testlerle sadece 342 olarak tespit edildi.

 

Alışveriş merkezlerine gitmek, parklarda dolaşmak, sokaklarda gezmek, belirli yerlerde oturup yemek yiyebilmek gibi kısıtlamalarını bir süre önce kaldıran Almanya, vaka sayısının azlığı ve ölüm sayısının sıfıra ulaşmasının ardından 15 Haziran’dan sonra Avrupa ülkelerine sınırlarını açmaya karar verdi. Seyahat sınırlamasını kaldırıp vatandaşlarına hangi tedbirler kapsamında ve nereleri ziyaret edebilecekleri Dışişleri Bakanı Heiko Mass ile masaya yatırılıp değerlendirme sürecine girecek.

 

Sağlık haberleri kapsamında bu ümit verici haberler ile Almanya, bütün dünyaya umut olurken örnek de olmayı başardı. En kısa zamanda eski normalimize geri dönmek isteyen insanlığa neler yapmaları ve neler yapmamaları gerektiği konusunda Almanya güzel bir örnek teşkil ediyor. İkinci dalga konusu herkesin kafasında soru işaretlerine sebep olurken Almanya ve onun gibi iyileşme sürecinde olumlu adımlar atan ülkelerin haberlerini bekleyeceğiz. 

 

En güncel sağlık ve Covid-19 haberlerine Haber365 internet sitesinden ( https://www.haber365.com.tr ) ulaşabilirsiniz.