Alman medyası Almanya'ya Türk işçi alımına karşı çıktı! İşçi getirmeyin yönetici getirin

Almanya Türkiye'den işçi getirmeyi planlarken Alman medyasından havaalanlarındaki kriz için hükümete açık çağrı

Alman medyası Almanya'ya Türk işçi alımına karşı çıktı! İşçi getirmeyin yönetici getirin
Yayınlanma Tarihi : 18 Temmuz 2022 21:30

Almanya'da havalimanlarında büyük bir kaos yaşanıyor. Almanya'nın en büyük havalimanı olan  Frankfurt Havalimanı’nda personel eksikliği sebebiyle başlayan kriz devam ederken çok sayıda uçuş iptal edildi. Çok sayıda uçuşun da  azaltıldığı öğrenildi.

Alman hükümeti ise çareyi Türkiye'den getireceği geçici işçilerde buldu. Kısa bir süre sonra Türkiye'den işçi alımı yapacağı belirtilen Alman hükümetine Alman medyasından ağır eleştiriler geldi.

Alman medyasında Türkiye'den alınması planlanan işçilerin yerine yönetici alınması gerektiğine dikkat çekiliyor. 

Öte yandan Türkiye'deki havalimanlarını örnek gösteren Alman medyası, ülkede devam eden krizin Türkiye'den getirilecek yöneticiler tarafından çözülebileceğine dikkat çektiler.

Hükümet  kaynaklarından gelen bilgilere bakıldığında ise Alman hükümeti, Almanya'daki havalimanlarına getireceği işçilerin zaten kalifiye olacağına dikkat çekiyor.

Gelecek işçiler 3 ay süreyle çalışacaklar. İçlerinden başarılı olanların daimi kalmasına izin verilecek. Kalifiye olmayanlar zaten Almanya'ya getirilmeyecekler.

Başvurular henüz başlamadı. Ancak havalimanlarındaki kaos devam ediyor. Bu sorunun çözümü için bir süre sonra alınan kararın ilan edilmesi ve başvurular başladıktan sonra en geç 3 hafta içerisinde vize sürecinin hızlandırılarak n çalışanların Almanya'ya getirilmesi planlanıyor. 

Gelecek işçilere ödenecek ücretin haricinde konaklama imkanı da sunulacak.