Almanya Aşı Olmayanlarla İlgili Tartışma Yaratacak Kararı 17 Ağustos'ta Uygulamaya Sokuyor

Korona virüs salgınıyla ilgili Almanya aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelerden gelen vatandaşlarla ilgili tartışma yaratacak bir karara imza attı!

Almanya Aşı Olmayanlarla İlgili Tartışma Yaratacak Kararı 17 Ağustos'ta Uygulamaya Sokuyor
Yayınlanma Tarihi : 14 Ağustos 2021 17:35

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Almanya Türkiye'yi yeniden riskli bölge ilan etti. Bu kapsamda da 17 Ağustos itibariyle Türkiye'den gelen aşı olmamış yolculara karantina uygulaması başlatılacak.

17 Ağustos'da uygulamaya sokulacak karara ise çok sayıda akademisyen ve vatandaş tepki gösterdi.

UYGULAMA NEYİ İÇERİYOR?

Öte yandan Alman yetkililer Türkiye için de geçerli olacak bu kararın 17 Ağustos Salı günü saat 00:00 itibarıyla geçerli olacağını duyurdular..

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

17 Ağustos 2021 İtibariyle Türkiye’den Almanya’ya seyahat edecek olanlar aşılı olduklarını ya da hastalığı atlattıklarını belgeleyemiyorlarsa, Almanya’ya dönüşlerinde 10 gün süreyle ev karantinasına girmek zorunda kalacaklar. Bu kapsamda da  Karantinaya girenler ilk beş gün sonrasında yaptıracakları Covid-19 testinin negatif çıkması halinde geriye kalan beş günlük karantinadan muaf tutulabilecekler.

Alınan bu karara çok sayıda vatandaş tepki gösterirken Almanya'nın kararı doğal karşılanamaz yorumunda bulundular.

HANGİ AŞILAR TANINIYOR?

Öte yandan Almanya'ya girişte kabul edilecek aşılar da belli oldu bunlar BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnso aşıları. Bu aşıların haricinde herhangi bir aşı olanların da Almanya'ya girişte sorun yaşaması bekleniyor.. 

ALMANYA TÜRKÇE HABER