Almanya Başbakanı Scholz'dan Ukrayna Ve Rusya’ya Ziyaret

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna-Rusya gerilimi ve Rusya'nın sunduğu güvenlik garantileri konularını görüşmek için 14 Şubat'ta Ukrayna'ya, 15 Şubat'ta Moskova'ya ziyaret gerçekleştirecek.

Almanya Başbakanı Scholz'dan Ukrayna Ve Rusya’ya Ziyaret
Yayınlanma Tarihi : 04 Şubat 2022 18:49

Ukrayna ile Rusya arasındaki krize Avrupa ülkelerinin ilgisi sürüyor. Avrupa ülkeleri sorunun savaş olmadan çözülmesini istiyor. Bu kapsamda başta Fransa ve Almanya olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesi özellikle Rusya ile yakın temas halinde..

Almanya Başbakanı da sorunun çözüme kavuşması için gerek Rusya gerekse Ukrayna'ya bir ziyaret gerçekleştirecek. 

Rusya'nın ABD ve NATO'ya sunduğu güvenlik garantileri teklifi ve Ukrayna sınırındaki gerilim, dünya gündeminin ilk sırasında yerini koruyor.

Avrupa ülkelerinin liderleri de Rusya ile diplomatik temasları sürdürüyor. Kremlin Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, 15 Şubat'ta Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Moskova'yı ziyaret gerçekleştireceği ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği bildirildi.

Açıklamada, "Görüşmede Rusya'nın sunduğu uzun vadeli ve yasal olarak güvence altına alınmış güvenlik garantilerinin sağlanması ve Ukrayna ihtilafının çözümünün yanı sıra uluslararası gündeme dair güncel konular ve iki ülke arasındaki ilişkilerin ele alınması bekleniyor" denildi.

Kremlin'in duyurusundan Almanya Hükümet Sözcüsü Wolfgang Buechner da Scholz'un programına ilişkin yaptığı açıklamada, "Başbakan, 14 Şubat'ta Kiev'e, 15 Şubat'ta Moskova'ya gidecek" bilgisini paylaştı. Buechner, "İkili ilişkilerin yanı sıra güvenlik sorunları da dahil olmak üzere uluslararası meseleler de ele alınacak" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı