Almanya binlerce garson ve aşçı alımı yapıyor! Şartlar ne olacak? Maaşlar ne olacak?

Almanya Gastronomi ve Otel sektöründe binlerce garson, aşçı alımı yapacak.. Peki şartlar ne olacak?

Almanya binlerce garson ve aşçı alımı yapıyor! Şartlar ne olacak? Maaşlar ne olacak?
Yayınlanma Tarihi : 10 Temmuz 2022 14:50

Almanya'da çok sayıda sektörde açık bulunuyor. En büyük açık ise gastronomi ve konaklama sektöründe. Bu konuyla ilgili olarak işlerin kolaylaşması için işletmeciler AB ülkeleri dışından da eleman getirilmesini istiyorlar.

Bu kapsamda da Balkan ülkeleri ile Türkiye ön plana çıkıyor.

Gastronomi sektöründe ve konaklama sektöründeki açığı kapatmak için Almanya'nın bir süre sonra girişim başlatacak ve Türkiye başta olmak üzere çok sayıda ülkeden işçi alımı yapacak.

Almanya'da Asgari ücret şimdilerde 1800 Euro Civarlarında ancak bu ücretten daha fazla bir yüksek ücret verilmesi bekleniyor.

Konaklama imkanı da sağlanacak.

Almanya'da ortalama bir aşçının maaşı 4000 euro seviyelerinde.

Peki herkes başvurabilecek mi? Böyle olacağını yetkililerin yaptığı açıklamalardan görebiliyoruz. Almanya'ya gelecek kişilerden bu alanda deneyim mutlaka istenecek.

Örneğin otelcilik veya restorancılık sektöründe herhangi bir deneyiminiz, sertifikanız, liseden veya üniversiteden mezuniyetiniz varsa bu alanda şansınız çok daha yüksek olacak.

A2 seviyesinde Almanca - konuşma şartının aranıp aranmayacağı ise çok merak ediliyor. Bu konuda da yetkililerin bir açıklaması var. Şimdilik restorancılık ve konaklama sektöründe 325 bin civarı bir açık olduğu bildiriliyor.

Balkan ülkelerinden 25 bin civarı personel getirilmesi planlanıyor. Ancak bu rakamın bu açığı kapatılacağı pek düşünülmüyor.

Bu yüzden  Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Kuzey Makedonya, Karadağ ve Sırbistan'dan gelip Almanya'da çalışanların yeterli olmayacağı endişesiyle Türkiye başta olmak üzere başka ülkelerden de eleman alımı yapacaklar.

Bu konuyla ilgili de yakında yeni bir duyuru yapılacak ve başvuru kanalları da açıklanacaktır. Zaten başvuru yapanları da geldiklerinde mutlaka bir eğitimden geçireceklerdir.

Gelenlerin geçici olarak getirileceği söyleniyor. Peki gelenler kalıcı olarak kalabilirler mi. Evet bir çok çalışan bunların yollarını arayacak. Örneğin çalıştığınız yer sizin çalışmanızı beğenirse uzun süreli kalmanız için gereken çalışma ve oturma iznini almanızı sağlayacaktır. 

Özellikle Türkiye gibi ülkelerden gelecek olanların vize problemi olduğu için Almanya bu konuda vize sürecini hızlandırmak için de yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

Lojistik sektöründe büyük bir açığı bulunan  Almanya'nın en büyük sorun yaşadığı sektörlerden biri de gastronomi ve otelcilik sektörü. Şimdilik lojistik sektörü için hızlı bir şekilde adım atan Almanya'nın önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde gastronomi ve konaklama sektörü için de hızlı bir adım atması bekleniyor.