Almanya Daimi Aşı Komisyonu 4’üncü Doz Covid-19 Aşısı Tavsiye Etti

Almanya Daimi Aşı Komisyonu (STİKO), bağışıklık sistemlerinde rahatsızlığı olanlar, sağlık ve bakım sektöründe çalışanlar ve 70 yaşının üzerindeki kişilerin 4'üncü doz Covid-19 aşısı yaptırmasını önerdi.

Almanya Daimi Aşı Komisyonu 4’üncü Doz Covid-19 Aşısı Tavsiye Etti
Yayınlanma Tarihi : 04 Şubat 2022 01:39

Almanya'da vaka sayıları artarak devam ederken ülkede yeni tedbirler de peş peşe devreye alınıyor. Yapılan bir toplantıda özellikle 70 yaş üzerindeki kişileri ilgilendiren önemli kararlar alındı.

Almanya'da Covid-19'a karşı 4'üncü doz aşı tavsiye edildi. Almanya Daimi Aşı Komisyonu (STİKO) tarafından yapılan açıklamada, sağlık durumları ya da meslekleri nedeniyle ağır risk altında olan kişiler için 4'üncü doz aşı tavsiyesinde bulunurken, tavsiyenin özellikle 70 yaş üstü kişiler, huzurevlerinde kalanlar, bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlığı olanlar ile sağlık ve bakım sektöründe çalışanlar için geçerli olduğu belirtildi.

Covid-19'un Omicron mutasyonuna karşı 1'inci doz korona virüs aşısının birkaç ay içinde etkisini kaybedeceğini açıklayan STİKO, Covid-19'a yakalanma riski yüksek olan 70 yaş üstü kişiler ile bağışıklık sistemi zayıf olanlar için 4'üncü korona virüs aşısının önemli olduğuna vurgu yaptı.

STİKO Başkanı Thomas Mertens yaptığı açıklamada, "İsrail'den gelen son veriler, 4'üncü doz Covid-19 aşısının virüse karşı korumada hafif bir iyileşme ve ciddi bir hastalık vakasına karşı kayda değer bir koruma sağlayabileceğini gösteriyor" dedi.

İsrailli uzmanlar ise aşıların çok sık uygulanmasının bağışıklık sisteminin gelecekteki Covid-19 mutasyonları ile mücadele etme yeteneğini azaltabileceğine dikkat çekiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı