Almanya, Ülkesindeki Türk Kurumlarını Uyardı: 'PKK'nın Eylem Yapma Tehlikesi Var'

Almanya İçişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK'nın Almanya’daki Türk ve Türk kurumlarına yönelik tehditlerini açıklarken, örgütün Türkiye kurumlarına eylem yapma tehlikesinin hala olduğunu ifade etti.

Almanya, Ülkesindeki Türk Kurumlarını Uyardı: 'PKK'nın Eylem Yapma Tehlikesi Var'
Yayınlanma Tarihi : 11 Haziran 2022 01:05

Almanya İçişleri Bakanlığı, verdiği yazılı röportajda, Almanya'da terör örgütü PKK'nın şiddet içermediği imajını sunmaya çalıştığını işaret etse de bazı gösterilerde, polise saldırı düzenlendiğini ve Türk gruplarıyla karşı karşıya gelindiği açıkladı.

Anadolu Ajansı'ndan Cüneyt Karadağ ve Erbil Başay'ın haberine göre; Almanya İçişleri Bakanlığından, AA muhabirinin yazılı sorusuna verilen cevapta, "Almanya’da Türkiye’nin (yarı) devlet kurumlarına yönelik militan eylemlerin yapılması tehlikesi halen var." ifadesi kullanıldı.

Almanya'da PKK'nın ana faaliyet alanlarının lojistik ve finans desteğinin sağlanması, yeni eleman kazandırılması ve propaganda amaçlı çok sayıda gösteriler ve büyük etkinlikler gerçekleştirilmesi olduğunu vurgulanan cevapta, terör örgütünün Avrupa’da yıllardan beri şiddet içermediği imajı sunmaya çalıştığına işaret edildi.

Gösterilerde, polise saldırılar yapıldığı ve Türk gruplarıyla karşı karşıya gelindiği aktarılan açıklamada, "Bu tür çatışmalarda ölümlerin tamamen dışlanamayacağı kısmen bir risk boyutu vardır." ifadesi yer aldı.

İçişleri Bakanlığı, Almanya'daki 14 bin 500'den fazla terör örgütü PKK mensubuna karşı ne gibi önlemler alındığı sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

"PKK, Almanya’da 1993’ten beri yasaktır. Avrupa'da PKK ile Almanya kadar kapsamlı, sistematik, büyük personel ve maddi çabayla mücadele eden başka bir ülke yoktur. Özellikle finansman faaliyetlerinin aydınlatılması güvenlik makamlarınca yürütülen soruşturmaların odağındadır. Eyaletlerin toplanma ve yasaklama makamları, mevcut hükümlere göre PKK’nın birlikteliğinin desteklenmesi durumunda sembollerinin gösterilmesini sürekli şekilde takip ediyor."

Kaynak:Haber Kaynağı