Almanya’da Görülmemiş Olay! Yerleşim Yerleri Tahliye Ediliyor

Almanya'nın Brandenburg ile Saksonya eyaletleri sınırında bulunan Gohrischheide bölgesinde çıkan orman yangınından 450 hektar alan kül olurken, 2 yerleşim biriminin tahliye edileceği açıklandı.

Almanya’da Görülmemiş Olay! Yerleşim Yerleri Tahliye Ediliyor
Yayınlanma Tarihi : 25 Haziran 2022 01:36

Almanya'nın Brandenburg ile Saksonya eyaletleri sınırında bulunan Gohrischheide bölgesinde çıkan yangına ilişkin açıklama yapan Zeithain Beldesi İtfaiye Sözcüsü Riedel, 450 hektar alanın zarar gördüğünü bildirirken, bu kadar büyük bir yangınla karşılaşmadıklarını ifade etti.

Anadolu Ajansı'ndan Erbil Başay'ın haberine göre; Zeithain Beldesi İtfaiye Sözcüsü Dorit Riedel, yaptığı açıklamada, yangının bölgede 450 hektarlık alana yayıldığını belirterek bu kadar büyük bir yangının son yıllarda bu bölgede görülmediğini ifade etti.

Yangın söndürme çalışmalarına Saksonya tarafında 160 itfaiye erinin katıldığını, Alman ordusuna ait bir helikopterin de bu çalışmaya havadan destek verdiğini aktaran Riedel, Nieska yerleşim biriminin korunmasının öncelik taşıdığını vurguladı.

Riedel, bölgede eski bir askeri eğitim alanı bulunduğu için çalışmalarda zorluk yaşandığına işaret ederek burada ara ara küçük patlamalar meydana geldiğini anlattı.

Ormanlık alanda dar yollardan araçların geçemediğine dikkati çeken Riedel, yangının cepheden gelmesi durumunda tehlike arz edeceğinden ekiplerin geri çekildiğini söyledi.

RBB Televizyonun haberine göre de yangından dolayı bölgedeki Kosilenzien ve Kröblen yerleşim birimleri tahliye edilecek. Bölge için tehlike uyarısı yapıldığı aktarılan haberde, burada yaşayanlara tahliyeye hazırlanmaları, pencere ve kapıları kapalı tutmaları ve klima sistemlerinin kapatılması çağrısında bulunulduğu bilgisi paylaşıldı.

Elbe-Elster beldesi İtfaiye Şefi Steffen Ludewig de sürekli yönü değişen rüzgarın yangını körüklemeye devam ettiğini, başka bölgelerden itfaiye ekipleri talep edildiğini söyledi.

Bölgede dün çıkan yangının kontrol altında alındığı ancak daha sonra rüzgarın etkisiyle yeniden alevlendiği kaydedildi.

Kaynak:Haber Kaynağı