Almanya'da kiralık ev bulmak için işte her şey | Almanya Kiralık ev arama siteleri

Almanya'da ev nasıl kiralanır. Ev kiralarken nelere dikkat etmek gerekir?

Almanya'da kiralık ev bulmak için işte her şey  | Almanya Kiralık ev arama siteleri
Yayınlanma Tarihi : 14 Temmuz 2022 14:13

Merhabalar, Bugün sizlerle Almanya'da nasıl ev bulabileceğinize dair bilgiler paylaşacağım. Almanya'da ev bulmak Türkiye'de ev bulmak gibi değildir. Türkiye'de süreç çok daha kolay işlerken Almanya'da ev bulmak çok daha zordur.

Örneğin Türkiye'de bir emlakçıyla yada sahibinden ev kiralayan kişi ile iletişime geçilerek ev kiralamak son derece kolaydır. Hatta 1 günde beş hatta 10 ev bile gezmek mümkündür. Bunu herkes biliyor.

Ancak Almanya'da böyle bir şey yok. İster sahibinden kiralanan ev olsun ister emlakçıdan kiralanan ev olsun önceden bir gün belirlenir ve sizinle birlikte başka kiracı adaylarına da aynı gün randevu verilir. O gün sizinle birlikte beş belki de 10 ayrı kiracı adayı o evi gezer.

Evi kiralamak için kendi özgeçmişinizi anlatan aynı zamanda sicilinizin temiz olduğunu kanıtlayan belgeler sunmak zorundasınız. Dolduracağınız bu forumda işinizden, geliş nedeninizden aynı zamanda da maaş belgenize kadar her şeyi sunmanız gerekecek. Yani evi siz seçmeyecekseniz ev sahibi sizi seçecek.

Diğer kiracı adayları gerçekten sizden daha iyi konumdaysa onlardan birini seçme ihtimali bulunmaktadır. Bir bakıma bu yüzden ev sahibini etkilemek için mutlaka ama mutlaka en sevimli halinizle gidin.

Evcil hayvanınız varsa çok sayıda ev sahibi evini kiralamak istemeyecektir. Eşyalı ev bulmak evcil sahipleri açısından çok ama çok zordur.

Bazı ev sahipleri çocuğu olanlara bile ev vermek istemeyebiliyor. Çocuğu olanların da 1+0 bir ev kiralaması yasal değil. Çünkü çocuğun kendine ait odası olması gerekiyor. 

Almanya'da paylaşımlı ev, eşyalı ev ve eşyasız ev türleri yaygındır. Örneğin başka birinin evini birlikte paylaşabilirsiniz. Odasını kiralayabilirsiniz. Veya siz kiralamış olduğunuz evde de bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Ancak bunu önceden ev sahibine evi kiralarken sözleşmede bildirmek zorundasınız. Ev sahibinin haberi olmadan alt kiralama yaparsanız evi tahliye etmek hatta ceza ödemek bile zorunda kalabilirsiniz.

Paylaşımlı evler kira anlamında daha uygundur. Örneğin normal bir eve 800 Euro kira ödeyecekken paylaşımlı eve 200 - 300 duruma göre 400 euro ödeyebilirsiniz. Paylaşımlı evlerde haklarınız yine korunmaktadır. Yani o evde yaşayan herkes belirlenen kurallara uymak zorunda oluyor. Herhangi bir sorun yaşanmaması içinde evde yaşayan herkes kurallara uyuyor. Çünkü Almanya'da ev bulmak sanıldığı kadar zor değil.

Kiralanacak evlerin metrekaresi de çok merak ediliyor. Türkiye'deki evler gibi Almanya'da geniş evler pek yok. Örneğin Türkiye'de 80 m2 bir eve küçük diyorsanız o ev Almanya'da aslında çok geniş bir ev olarak değerlendiriliyor.

50 m2 bir ev bulan kişi Almanya'da aslında kendisini çok şanslı biri olarak görüyor.

Çok sayıda evde bir başka bilinmesi gereken bir şey daha var. Örneğin Almanya'da çok sayıda dairenin mutfağı yok. Mutfaktan kastım mutfak dolapları, tezgah, ocak ve diğer aletler.. Evi kiralayan herkes kendi mutfağını getirir ve taşınırken de o mutfağı taşımak zorundadır. Bu kural pek saçma gelse de Almanya genelinde bu durum yaygındır. Yani kiralayacağınız evin tüm mutfak malzemelerinden siz sorumlusunuz.

Almanya'da kiralar ne kadar?

Almanya'da ortalama ev kirası 1300 EURo civarındadır. Almanya'da en ucuz ev kirası yaklaşık 300 EURO'dur. Ancak bu rakama ev bulmak pek kolay değildir. Ancak paylaşımlı ev bulabilirsiniz.

Almanya'da mobilya fiyatları nasıl?

Almanya'da mobilya fiyatları Türkiye'ye göre de çok pahalıdır. Yani eşyasız ev tutmak pek mantıklı değildir. Bu yüzden eşyalı ev kiralamak daha uygun olacaktır. 

Almanya'da ev kiralama siteleri nelerdir?

Evet Almanya'da ev kiralama konusundaki bilgileri sizlerle paylaştım. Şimdi de sizlerle Almanya'da ev kiralamak için işinize yarayacak internet sitelerini paylaşacağım. Bu siteler aşağıdaki gibidir. Ekranın sağ tarafında bu siteler yazıyor zaten. Açıklamaya da paylaşımlı ev bulabileceğiniz grupların listesini ekliyorum

https://www.immobilienscout24.de/
https://www.immowelt.de/

Paylaşımlı ev aramak için web sayfası ve bazı facebook grupları :
https://www.wg-gesucht.de/
https://www.wg-suche.de/magazin/facebook-gruppen-fuer-die-wg-und-wohnungssuche/ 

SADIK ŞİMŞEK

İnstagram hesabım: https://www.instagram.com/gidilesinet/