Almanya'dan Ukrayna Haklına 'Elimizden Geldiğince Yanınızdayız' Mesajı

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Rusya’ya karşı gece-gündüz savaşan Ukrayna’yı ellerinden geldiğince destekleyeceklerini açıklarken, bazı silah ve hava savunma sistemlerinin teslimatının uzun süreceğini bildirdi.

Almanya'dan Ukrayna Haklına 'Elimizden Geldiğince Yanınızdayız' Mesajı
Yayınlanma Tarihi : 01 Haziran 2022 18:13

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, Almanya'nın Ukrayna'yı Rus ordusuna karşı savunmaya karşı devam edeceklerini aktarırken, Ukrayna'yı desteklemede uzun soluğa ihtiyacı olduklarını vurguladı.

Anadolu Ajansı'ndan Erbil Başay'ın haberine göre; Almaya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Federal Mecliste devam eden bütçe görüşmelerinde, Genel Kurul'da bir konuşma yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in stratejisini değiştirdiğini savunan Baerbock, "İlk başta çok hızlı şekilde yürüyüp Ukrayna'yı alacağını düşündü. Sonra her şey bitecekti. Neyse ki bu başarılı olmadı. Bu yüzden (Putin), şimdi Ukrayna'yı destekleyen bizden daha fazla uzun soluğa sahip olduğuna güveniyor." değerlendirmesinde bulundu.

Barbock, Ukraynalıların üzerine bombalar yağdığını, Rus birliklerinin şehir ve köyleri yerle bir ettiğini belirterek, "Çünkü bu yeni bir strateji. Önce füzeler geliyor ardından topçu birliklerle birlikte uçaklar ve daha sonra her şey düzlendiğinde tanklar giriyor. Bu, yeni bir yıkım dalgası. Bu, Donbas’ta medeniyetin yok olması anlamına geliyor." ifadesini kullandı.

Bunu görmezden gelmediklerini ve Ukrayna’yı silahlarla desteklediklerini vurgulayan Baerbock, "Ukrayna'yı desteklemede uzun soluğa ihtiyacımız var. Daha fazla silah sevkiyatına ihtiyaç var." dedi.

Almanya’nın şimdi "Iris-T" tipi bir hava savunma sistemini Ukrayna’ya vereceğini aktaran Baerbock, bu modern sistemin teslimatının birkaç ay süreceğini belirtti.

Baerbock, Ukrayna halkını ellerinden geldiğince savunacaklarını kaydetti.

Kaynak:Haber Kaynağı