Almanya'ya işçi olarak gitmek için neler gereklidir? Almanya'ya işçi olarak gitmenin kesin yolu

Almanya'ya işçi olarak gitmek nasıl mümkün olur? Bilmeniz gerekenler

Almanya'ya işçi olarak gitmek için neler gereklidir? Almanya'ya işçi olarak gitmenin kesin yolu
Yayınlanma Tarihi : 13 Temmuz 2022 19:37

Son dönemde Almanya'nın havalimanı çalışanı ve garson ihtiyacı olduğuna yönelik haberler yayınlanıyor. Büyük bir açık söz konusu. Almanya, Balkan ülkeleri ve Türkiye'den eleman ihtiyacını karşılamak için işçi alacak. Ancak başvuru kanalları henüz açıklanmadı. Her başvuranın da alınmayacağı biliniyor.

Peki Almanya'ya sizler nasıl işçi olarak gelebilirsiniz. Dilerseniz bu konu hakkında bazı bilgiler paylaşalım.

  1. Almanya çalışma izni alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ulusal vize kapsamında başvuru yapması gerekmektedir.
  2. Ve Almanya Çalışma Vizesi başvuruları konusunda  tek yetkili olan yerler Almanya Konsoloslukları veya Almanya Büyükelçilikleridir.
  3. Öncelikle Almanya'dan bir iş bulmalı ve bunu kanıtlar nitelikte de bir davet almalısınız. Yani vize alayım turist vizesiyle Almanya'da iş bulayım derseniz bu konuda da büyük bir sorumluluğu üstlenmiş olursunuz.

Almanya'da dil bilmek şart mı?

Çalışmak istediğiniz alan bilişim teknolojileri veya mühendislik alanı ile ilgili ise Almanya sizden dil sertifikası ibrazı talebinde bulunmuyor. Ancak bu mesleklerin dışında bir işte çalışmak istiyorsanız  dil yeterliliği belgesi ibraz etmeniz isteniyor. 

B1 düzeyinde Almanca bilmek en azından Almanya'nın istediği şartlar arasında yer alıyor.

Almanya'da iş arama sitelerinin listesi aşağıdaki gibidir. 

indeed.de , stepstone.de ve monster.de.

Düzenli olarak bu siteleri ziyaret etmeniz iş bulmak için işinizi kolaylaştıracaktır.

Almanya'da özellikle üretim sektörü ve hizmet sektöründeki iş ilanları ilgi görüyor. Bunun haricinde de Mühendislik, bakıcılık, tamircilik, yazılım uzmanlığı gibi meslek grupları Almanya'da en çok aranan meslekler arasında.. Şu günlerde ise havalimanı ve gastronomi sektöründe büyük bir açık var.

O sektördeki başvuru kanallarının açıklanması durumunda bilgileri sizlerle paylaşacağız. Bu yüzden takipte kalmaya devam edin.