Almaya, Türkiye'yi Yunanistan'ın Hava Sahasını İhlal Etmekle Suçladı, Tepki Gecikmedi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Bilgiç, Almaya sözcüsü Wagner'in Türkiye'yi Yunanistan'ın hava sahasını işgal etmesinden dolayı endişe duyduklarına yönelik açıklamasına tepki gösterdi.

Almaya, Türkiye'yi Yunanistan'ın Hava Sahasını İhlal Etmekle Suçladı, Tepki Gecikmedi
Yayınlanma Tarihi : 16 Haziran 2022 19:21

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christian Wagner'in Türkiye'yi Yunanistan'ın hava sahasını işgal ettiğine yönelik açıklamasını, 'mesnetsiz iddialar' olarak değerlendirdi. 

Anadolu Ajansı'ndan Mehmet Şah Yılmaz'ın haberine göre; Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christian Wagner tarafından yapılan açıklamaya ilişkin, "Alman Sözcü'nün ülkemizin hava sahasını ihlal eden, ana karamız üzerinden uçuşlar gerçekleştiren ve uçaklarımızı taciz eden taraf Yunanistan olmasına rağmen, ülkemize mesnetsiz iddialar yöneltmesi kabul edilemez." ifadesini kullandı.

Sözcü Bilgiç, Wagner'in "Türkiye'nin Yunanistan'ın hava sahasını ihlal etmesi endişe yaratıyor." ifadesine ilişkin soruyu yazılı cevapladı.

"Alman Sözcü'nün ülkemizin hava sahasını ihlal eden, ana karamız üzerinden uçuşlar gerçekleştiren ve uçaklarımızı taciz eden taraf Yunanistan olmasına rağmen, ülkemize mesnetsiz iddialar yöneltmesi kabul edilemez." değerlendirmesiyle söz konusu açıklamaya tepki gösteren Bilgiç, şunları kaydetti:

"Alman Sözcüsü'ne ikili ve NATO bünyesindeki Güven Arttırıcı Önlemler toplantılarına yapılan davetlere rağmen bir yıldır icabet etmeyen ve Ege'de yaşanan son gerginliği bahane ederek bu toplantıları dondurduğunu açıklayan tarafın Türkiye olmadığını hatırlatmak isteriz. Diyalog ve gerilimin azaltılması için çaba sarf ettiğini iddia eden Almanya'yı, iki müttefik arasındaki anlaşmazlıklarda taraf tutmamaya, başka ülkelerin hukuksuzluğuna alet olmamaya, ayrıca yetkisi ve sorumluluğu olmayan alan ve konularda yanlı yorum yapmamaya bir kez daha davet ediyoruz."

Kaynak:Haber Kaynağı