Fransa, Almanya, Rusya Ve Ukrayna Arasındaki görüşmelerde flaş gelişme

Normandiya Formatında yer alan Almanya, Fransa, Ukrayna ve Rusya liderlerinin danışmalarının Ukrayna krizine ilişkin Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirdikleri görüşmede geniş kapsamlı ilerleme sağlayamadığı bildirildi

Fransa, Almanya, Rusya Ve Ukrayna Arasındaki görüşmelerde flaş gelişme
Yayınlanma Tarihi : 12 Şubat 2022 15:18

Almanya, Rusya, Ukrayna ve Fransa görüşmelerini sürdürüyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin savaş olmadan çözülmesi için özellikle Avrupa ülkeleri yoğun bir diplomasi yürütüyor.

Ancak ilk görüşmeden pekte olumlu sonuç çıkmadı.

Ukrayna, Fransa, Almanya ve Rusya liderlerinin danışmanları ilk olarak bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmeden ise olumlu sonuç çıkmadığı duyuruldu. 

BERLİN (AA) - Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre, yaklaşık 10 saat süren müzakerelerin ardından Fransız ve Alman tarafı "farklı pozisyonların ve çeşitli çözüm seçeneklerinin açıkça ortaya konulduğu zor görüşmeler yapıldığını" belirtti.

Haberde tarafların bir sonraki görüşmeyi martta yapacağını kararlaştırdı bilgisi paylaşıldı.

Fransız ve Alman tarafının ayrıca, tüm katılımcıların Minsk Anlaşmasına bağlı kalacağı, bu anlaşmanın uygulanması için yoğun çalışmanın devam edileceğini aktardığı kaydedildi.

Rus temsilci Dmitry Kozak da toplantıda görüş ayrılıkların aşmanın mümkün olmadığını belirterek, Rusya ve Ukrayna’nın anlaşmayı farklı yorumladığını söyledi.

Ukrayna yönetiminin Donbas’ın geleceğine ilişkin düşüncelerini paylaşmadığını ifade eden Kozak “Sekiz yıldır sır olarak saklıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Kozak Almanya ve Fransa’nın barış planını desteklediği ancak Ukrayna’yı maddeleri uygulama konusunda zorlamadığını savundu.

Ukrayna temsilcisi Andriy Yermak da, görüşmede tartışmalı konularda bir ilerleme sağlanmadığını kaydetti.

Almanya, Fransa, Ukrayna ve Rusya liderlerinin danışmalarının Ukrayna krizine ilişkin ilk toplantıyı 26 Ocak’ta Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşmişti.

Kaynak:Haber Kaynağı