İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İstifa Baskısı Altında Partisinden Güvenoyu Almayı Başardı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, geçtiğimiz günlerde imza attığı iki skandalın ardından lideri olduğu Muhafazakar Parti'nde istenmeyen adam ilan edilmesine rağmen güven oylamasını 148'e karşı 211 oyla kazandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İstifa Baskısı Altında Partisinden Güvenoyu Almayı Başardı
Yayınlanma Tarihi : 07 Haziran 2022 02:01

Kovid-19 salgını tedbirlerini hiçe sayarak iki ayrı partide boy gösteren İngiltere Başbakanı Boris Johnson, özür dileyerek istifa etmeyeceğini ve görevini başarıyla yerine getirmek için devam edeceğini açıklamıştı. Alkollü ve samimi fotoğraf karelerinin basına sızmasının ardından bir kez daha özür dilemesine karşın lideri olduğu partililer tarafından da istenmeyen adam ilan edilen Johnson, Kovid-19 sürecinde adının karıştığı birçok skandala rağmen, partisinden güven oyu aldı.

Anadolu Ajansı'ndan Zuhal Demirci ve Hasan Esen'in haberine göre; İngiltere Başbakanı Boris Johnson, liderlik pozisyonuyla ilgili milletvekillerinin sunduğu güvensizlik mektuplarının sayısının 54'ü geçmesinin ardından TSİ 20.00-22.00'de yapılan parti içi güven oylamasından zaferle çıktı.

Johnson, Muhafazakar Parti meclis grubunda yapılan oylamayı 148'e karşı 211 oyla kazandı.

Başbakan Johnson'ın, partisinden güvenoyu almasıyla 12 ay boyunca kendisi hakkında güvensizlik oyu istenemeyecek.

Johnson İstifa Baskısı Altındaydı

Boris Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara'da Kovid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle eleştiri ve istifa baskısı altındaydı.

Bu partilerden biri nedeniyle para cezası da alan Johnson, partisinin bazı milletvekilleri ve muhalefet tarafından parlamentoya yalan söylemekle suçlanmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı