Ukrayna'daki Savaştan Kaçarak Almanya'ya Gelenlere Türkler Yardım Yaptılar

Rusya'nın başlattığı savaş sonrası Ukraynalılar kaçmaya devam ediyor. Ukrayna'daki savaştan kaçarak Almanya’nın Dinslaken şehrine gelen Ukraynalı vatandaşlara bölgede yaşayan Türkler sıcak yemekle, su ve gıda yardımı yaparak sahip çıktılar

Ukrayna'daki Savaştan Kaçarak Almanya'ya Gelenlere Türkler Yardım Yaptılar
Yayınlanma Tarihi : 23 Mart 2022 19:45

Rusya'nın başlattığı savaş sonrası 10 milyona yakın Ukraynalı ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Çok sayıda Ukraynalı'nın özellikle Almanya'ya sığındığı biliniyor.

Almanya'ya sığınan Ukraynalılara sadece Alman halkı değil ülkede bulunan Türklerde sahip çıkıyorlar.

TÜRK HEYETİ KAMPLARI ZİYARET ETTİLER

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Duisburg DİTİB Merkez Camisi Dernek Başkanı Yusuf Aydın, Yaşlılar Heyeti Başkanı Osman Çalık, cami yönetiminden Eren Turgut, din görevlisi Niyazi Tok, kadın ve gençlik kolları üyeleri, Ukrayna'daki savaştan kaçarak Almanya’nın Dinslaken şehrine gelenlerin kaldığı kampı ziyaret etti.

GIDA YARDIMINDA BULUNDULAR

Duisburg Merkez Camisi gönüllüleri, çoğunluğu çocuk 180 kişinin kaldığı kamptakilere sıcak yemek, su ve gıda yardımında bulundu.

GIDA YARDIMLARI RAMAZANDA'DA DEVAM EDECEK

DİTİB Merkez Camisi Dernek Başkanı Aydın, ramazanda kampta sıcak yemek ihtiyacını karşılamak için mobil aş aracı tahsis edeceklerini ve sıcak yemek ihtiyacını karşılayacaklarını söyledi.

Aydın, Ukrayna'daki savaştan kaçıp gelenler için Dinslaken DİTİB Selimiye Camisi iş birliğiyle temel gıdalar, hijyen malzemesi, yorgan, yastık ve havlu, soğuktan etkilenen çocuklara kıyafet, ayakkabı, terlik ile maddi yardım kampanyası başlattıklarını duyurdu.

BÜTÜN İNSANLIK İÇİN İYİLİK VURGUSU

Caminin din görevlisi Niyazi Tok, yaptıkları yardımın dünyanın her bir köşesinde bütün insanlığın hizmetinde çalışan bir iyilik hareketi olduğunu kaydetti.

Kaynak:Haber Kaynağı