Almanya'da akıl almaz hata! Beş doz vuruldular, hastaneye kaldırıldılar!

Almanya'da akıl almaz hata! Beş doz vuruldular, hastaneye kaldırıldılar!

Almanya'da akıl almaz bir olay yaşandı. Aşılama çalışmaları esnasında beşer doz koronavirüs aşısı yapıldı. Çalışanlar apar topar hastaneye kaldırılırken bu hatanın nasıl yapıldığı merak edildi. Kaymakamdan açıklama geldi.

Almanya'da şok eden hata! Sekiz kişiye yanlışlıkla beş doz covid-19 aşısı vuruldu, apar topar hastaneye kaldırıldılar!

Almanya'da bakımevi personellerine yanlışlıkla beş katı fazladan coronavirüs aşısı dozu enjekte edildi. Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin Stralsund kentinde gerçekleşen olayda hata nedeniyle sekiz kişi apar topar hastaneye kaldırıldı. 

Bölgenin Kaymakamı Stefan Kerth geçtiğimiz gün yaşandığını belli eden olayın ardından yedisi kadın sekiz personelin evlerine yollandığını açıkladılar. 

Sağlık durumları iyi

Vorpommern-Rügen Bölgesi Kaymakamı Stefan Kerth, dün yaşanan olayın ortaya çıkmasının ardından 7’si kadın 8 bakımevi personelinin eve gönderildiğini söyledi. Kaymakam Kerth'in açıklamalarına göre bu kişilerden dördünde grip benzeri belirtiler görüldü ve önlem amacıyla hastaneye kaldırıldılar. Kerht, hastaneye kaldırılmalarının ardından bu kişilerden üçünün taburcu olduğunu belirtti.

Şirket açıklama yaptı

Kaymakamın diğer bir açıklamasına göre ise BioNTech şirketinin faz birinci denemelerinde fazladan vurulan aşı dozunun testinin yapıldığı ve ciddi sonuçlar vermediği bilgisinin kendilerine şirket tarafından iletildiğini açıkladı.  

Dozla orantılı olarak enjekte edilen bölgede lokal reaksiyon ve grip benzeri belirtilerin olabileceğini açıklayan BioNTech şirketi, bu durumların hafif ya da orta şiddette olduğunu ve geçici bir durum olduğunu aktardı.
Almanya yerel basınındaki bilgiye göre ise, meydana gelen olayda şirketin yolladığı beş dozluk aşı şişesinin tümü yanlışlıkla bir kişiye birden enjekte edildi. Aynı olay İsrail'de de yaşanmıştı.

İsrail'de dört doz birden vurulmuştu

İsrail'de aşılama çalışmaları başladığında bir eczacıya yanlışlıkla dört doz enjekte edilmişti. Eczacı sağlık durumunun gayet iyi olduğunu aktarırken dört doz daha yeniden vurulsa yine umursamayacağını aktarmıştı. İsrailli eczacıda da aynı etkiler görülmüştü.