• BIST 110.477
  • Altın 275,952
  • Dolar 5,8011
  • Euro 6,4759
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 13 °C

Almanya'da bir devrin sonu : Kaldırılıyor

Almanya'da bir devrin sonu : Kaldırılıyor
Hessen eyaleti idamı kaldırmak istiyor

Almanya’da idam cezası 1949’da kaldırıldı. Ancak uygulanmasa da Hessen eyaletinin anayasasında bu ceza hâlâ mevcut. 28 Ekim'de seçimle eş zamanlı yapılacak referandumla bu duruma son verilmesi amaçlanıyor.

Ludwig Hilbert, elindeki hançeri Dorothea Wegand’a defalarca saplar. Sonra da kurbanının başını keser ve cesedini Marburg Ormanı’na atar. Kunduracı Hilbert, ne hamile sevgilisiyle evlenmek ne de gayrimeşru bir çocuğun babası olmanın utancını yaşamak ister. Bu yüzden de çareyi, sevgilisini öldürmekte bulur. Ancak kısa sürede foyası meydana çıkar ve mahkeme, Hilbert'in başı vurulmak suretiyle idam edilmesine hükmeder.

Hessen’deki bu küçük şehrin pazar meydanında, infazı izlemek isteyen yüzlerce kişi toplanır. Başı kesilen birinin kanının şifa verdiğine dair yaygın bir bâtıl inanç söz konusu olduğundan halkın infaza rağbeti büyüktür. Deneyimli cellat Christian Schwarz, kunduracı Hilbert’in başını tek bir kılıç darbesiyle gövdesinden ayırdığında. takvim yaprakları 14 Ekim 1884’ü göstermektedir. Bu, Hessen eyaletinde kamuoyu önünde infaz edilen son idam cezasıdır.

Kunduracının kesik başı 1920 yılına kadar Marburg Anatomi Enstitüsü'nde muhafaza edilir. Sonra esrarengiz bir vaziyette ortadan kaybolur. Ancak bundan çok daha ilginç olan mesele, idam cezasının Hessen eyaletinin anayasasında varlığını bugüne kadar koruması. Ludwig Hilbert’in idamının üzerinden 150 yıldan fazla bir süre geçti ve Hessen eyalet yönetimi, nihayet idamı kaldırmaya karar verdi. 28 Ekim’de yapılacak eyalet parlamento seçimleriyle birlikte eyalet anayasasındaki ilgili değişiklik de oylamaya sunulacak.

Anayasa değişikliği sürekli ertelendi

CDU’lu eyalet parlamentosu milletvekili Jürgen Banzer, “Artık cellatlık mesleğiyle ilgili eğitim almak pek mantıklı değil” diye ironi yapıyor ve ekliyor: “Hessen eyaletinde kayıtlı 4,4 milyon seçmen, cellatlığı tarihe gömecek.” 

Haberin tamamı için Kaynak : Oliver Pieper

© Deutsche Welle Türkçe

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim