• BIST 95.421
  • Altın 262,550
  • Dolar 5,7907
  • Euro 6,5797
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 29 °C

Almanya'da hırsızlıkta rekor artış

Almanya'da hırsızlıkta rekor artış
Almanya’da 2015 yılında evlerde yaşanan hırsızlık olaylarında yüzde 9,9 oranında artış yaşandı. 167 bin 136 olay kayıtlara geçerek, rekor seviyeye ulaştı.

Almanya İçişleri Bakanlığı Polis Kriminal istatistiklerine göre 2015 yılında hırsızlık oranında yüzde 9,9 artış yaşanarak 167 bin 136 hırsızlık olayı kayıtlara geçti ve rekor seviyeye ulaştı. İçişleri Bakanı Thomas de Maizière ülkede yükselen hırsızlık olaylarının endişe verici olduğunu belirterek, hırsızlık olaylarını doğu Avrupa ülkelerinden Almanya’ya gelen hırsızlık çetelerinin gerçekleştirdiğini ve olayların son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktığını açıkladı. Emniyet güçlerinin genelde organize suç örgütlerine dönük başarılı olduklarını ve bireysel hırsızlık olaylarına karşı ise yetersiz kaldığı ifade edildi. Doğu ülkelerinden Almanya’ya gelip hırsızlık yapan küçük grupların daha sonra ülkeyi terk ettikleri için de yakalanma ihtimallerinin düşük olduğu belirtildi.


Evleri hırsızlar tarafından soyulan kişilerde psikolojik rahatsızlıkların görüldüğü ve özellikle uyku bozukluğu hastalığına yakalanarak can güvenliği endişesi yaşadıkları belirtildi. Hırsızlığa maruz kalanların yüzde 25’inin evini değiştirdiği tespit edildi.
Ülke genelinde polisiye vakalarda kayda geçen rakamın 6 milyon 330 bin olduğu ve genel suçlarda da yüzde 4,1 oranında bir artışın yaşandığı belirtildi. Hırsızlık vakalarında Hamburg eyaletinde yüzde 20,2, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yüzde 18,1 ve Aşağı Saksonya eyaletinde ise yüzde 13,1 artış kaydedildi.


Polis kayıtlarına geçen olayların yüzde 40’ının hırsızlık olaylarının oluşturduğu 2 milyon 480 bin hırsızlık olayının en büyük bölümünün dükkan hırsızlığı, kapkaç ve cepçilik olduğu açıklandı. Ülkede 2015 yılında 36 bin araç çalındığı kayıtlara geçerken, 335 bin 174 bisikletin çalındığı raporda yer aldı.


Ülkedeki yabancıların suç işleme oranlarındaki artışın da ülkeye gelen mültecilerden kaynakladığına değinilen raporda mültecilerin en çok işledikleri suçların başında serbest dolaşımı ihlal suçu geldiği belirtildi. 
MEHMET KOCA
FRANKFURT

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim