Almanya'da SATIŞLAR patlama noktasına geldi. Gelen yeni rakamlar herkesin yüzünü güldürdü

Almanya'da SATIŞLAR patlama noktasına geldi. Gelen yeni rakamlar herkesin yüzünü güldürdü

Salgına rağmen Almanya ekonomisi dimdik ayakta durmaya devam ediyor. Salgında vatandaşına en büyük destekleri veren ülkeler arasında yer alan Almanya'da perakende satışlar pozitif sürpriz yaptı

Gelen son bilgilere göre Almanya'da Ekim ayındaki perakende satışlar aylık bazda yüzde 2,6 artışa geçti. Gerçekleşen bu artışın beklentilerin iki katından daha fazla olduğu kaydediliyor. 


Konuyla ilgili elde edilen raporlarda Almanya’da Ekim ayı perakende satışları bir önceki aya göre yüzde 2,6 artış göstererek beklentileri ikiye katladı. Ve bu yükseliş sadece aylık bazda değil yıllık bazda da gerçekleşti. Yıllık bazda  ise yüzde 8,2 yükselme kaydedildi. 

Konuyla ilgili bu sonuçlar Bloomberg’in gerçekleştirdiği ankette ortaya çıktı. Yapılan bu ankete katılan ekonomistlerin medyan tahmini aylık bazda yüzde 1,2 artış yönündeyken yıllık bazda yüzde 5,8 yükseliş kaydedileceği yönündeydi. 

Ancak konuyla ilgili Alman İstatistik Ofisi'nden yapılan değerlendirmede, gıda, meşrubat ve tütün sektöründeki satışlarda yıllık bazda yüzde 7.3 artış yaşandığı açıklanırken  süpermarket ve türevlerindeki satışların yüzde 7,9 arttığı kaydedildi. 

Yapılan değerlendirmelerde ortaya çıkan bir başka gerçek ise Geçen yıla göre satışlarını en çok artıranlar ise internet ve mail üzerinden satış yapan şirketlerin olduğuna dikkat çekildi.. Ayrıca yayınlanan bildiride Geçen yıla göre satışlarını reel bazda yüzde 29,8 artıran bu şirketler nominal bazda ise satışlarını yüzde 31,1 artırdığına dikkat çekiliyor.. 

Sadece bu sektörlerde değil Almanya ekonomisinde büyük yer tutan Mobilya, ev gereçleri ve yapı malzemelerindeki satışlar da geçen seneye göre yüzde 14,2 artışa geçti. Bu artış beklentileri aşan büyük yükselişte etkili oldu.