Almanya'dan sevindiren haber Bilim insanları Covid-19 aşısının ardından şimdi de ilacı buldu. 1 Günde..

Almanya'dan sevindiren haber Bilim insanları Covid-19 aşısının ardından şimdi de ilacı buldu. 1 Günde..

.

Menşei Almanya olan biyoteknoloji şirketi Fromycon koronavirüse karşı bir ilaç buldu. İlaç, virüsün mutasyona uğramaması için koruma sağlayacak. Şirket ilacın dağıtımı için acil onay başvurusu gerçekleştirdi.

Covid-19 tedavi süreci için kullanılacak bir ilaç geliştiren biyoteknoloji firmasını kamuya Alman Devlet Televizyonu (ARD) duyurdu. “FYP207” adlı ilaç için firma gerekli başvurularda bulunduklarını dile getirdi. İlaç, koronavirüs’ü tamamen engelliyor ve mutasyona uğramış haline karşı da etkili oluyor.

Sözcü gazetesi yazarı Ali Gülen’in haberine göre; FYP207 isimli ilaç, virüsün hücreler nedeniyle enfekte olmasının önüne geçiyor. Buna göre İlaç, koronavirüsün insan vücuduna girişinde kullandığı ACE2 reseptörleri üzerinde etkili oluyor.
Şirket CEO’su Carsten Brockmeyer, televizyonda yaptığı açıklamada geliştirdikleri ilaç sayesinde hastalığı taşıyan kişilerin de bir tedavi seçeneği olacağını aktardı. Antikorların SARS CoV-2 virüsünün yüzeyindeki bölgelere ilerlediğini, etkisiz hale getirmek için ise virüsün küçük bir mutasyonunun yeterli geldiğini aktardı. İlacın ise virüsün insan vücuduna girdiği kapıyı engellediğini ve mutasyonu bu şekilde engellediğini belirtti. Brockmeyer , ilerleyen koronavirüs salgınlarının ilaç sayesinde engelleneceğini kaydetti.

2022’de piyasaya sürülecek

Brockmeyer, ABD ilaç onay merkezi ile Avrupa Birliği onay merkeziyle temas halinde olduklarını, hızlı onay için bir süreç yürüttüklerini açıkladı.  En hızlı senaryoya göre ise ilaç 2022 yılının başlarında piyasada olabileceğini dile getirdi.

Televizyonda kendisine yöneltilen “Çok geç olmayacak mı?” sorusuna ise zaten aşılanmanın yıllar süreceği şeklinde cevap veren Brochmeyer, on yıl sonra bile aşılanmamış ya da aşılansa bile tekrar hasta olan milyonlarca kişi olacağını öne sürdü. Tedavi olabilecekleri başka bir seçenek de olmadığını dile getiren Brochmeyer, ilacın hastalık seviyesini düşüreceğini ve virüs tehdidinin bu şekilde savuşturulacağının altını çizdi.