Altın almayı düşünüyorsanız ertelemeyin! Önümüzdeki haftadan itibaren..

Altın almayı düşünüyorsanız ertelemeyin! Önümüzdeki haftadan itibaren..

Bir süredir düşme eğiliminde olan altın ABD Başkanı Joe Biden'ın koltuğu devralması ile birlikte yatay bir seyre geçti ancak önümüzdeki haftadan itibaren...

Altın yatırımcıları uzun süredir ekonomistlerden gelecek olan açıklamaları bekliyor. Altının düşmeye devam edip etmeyeceğini ya da ne zaman yükseleceğini merak eden yatırımcılar özellikle "bu fiyattan altın alınır mı?" sorusunu sıklıkla soruyorlar. 

Altın almayı düşünüyorsanız şimdi tam zamanları çünkü önümüzdeki haftadan itibaren altın artık yatay düzlemi bırakmaya hazırlanıyor. Ekonomistler, altının seyri ile ilgili güven ortamı aradığını ifade ederken, Joe Biden'ın başkanlığı devralmasının ardından piyasada bir güven ortamı oluşmaya başladığını belirtiyor.

Altının Joe Biden'ın sözünü verdiği teşvik paketini kabul etmesiyle yükseleceğini beklerken Biden, pakette değişiklik yapabileceğini söyleyince yatay konumda kaldı yorumunu yapan ekonomistlerin gözü kulağı bugün akşam Türkiye saati ile 22.30'da açıklanacak olan Amerika Merkez Bankası (FED) kararlarında..

Biden'ın Teşvik Paketini Açıklasaydı Yükselmeye Başlamıştı

Hem altın hem de döviz bir süredir piyasada kendine güven ortamı sağlamaya çalışıyor. Aradığı ortamı bulamadığı için temkinli bir hal alarak yatay konuma geçen bu iki yatırım aracı şimdilerde yeniden yükselişe geçmenin sinyallerini veriyor.

Altının normalde Joe Biden'ın ABD Başkanlık koltuğuna oturması ile bir güven ortamı yakalamya çalıştığını belirten ekonomistler, Biiden'ın sözünü verdiği teşvik paketi Cumhuriyetçiler tarafından yüksek maliyetli bulundu. Bunun üzerine Biden'da paket üzerine değişiklik yapabileceğini açıkladı, eğer paket kabul edilseydi şu an altının yükselişini konuşuyor olurduk yorumları yaptı.

Altın FED Kararına Göre Yön Verecek

Altının teşvik paketi açıklamaları ardından yatay bir seyre geçtiğini belirten ekonomistler, şimdi Amerika Merkez Bankası'nın (FED) yapacağı açıklamaları bekliyor.

Türkiye saati ile akşam 22.30'da açıklanması beklenen kararların ardından hem altının hem de doların seyrini belirleyeceğini ifade eden ekonomistler, şu an piyasada yeterinde güvensizlik ortamı olduğunu ve koronavirüs tedbirlerinden ülkelerin mali durumlarına kadar birçok şeyin bu değerli maden ve dolar üzerinde belirleyici etkiye sahip olduğunu ifade ediyor.

Aşılama çalışmalarının mevcut durum üzerinde pozitif bir etki yarattığını ifade eden ekonomistler, FED Başkanı Jerome Powellin açıklamasının ardından kendine bir yön tayin etmeye başlayacağını Biden'ın teşvik paketini açıklamasından sonra ise yönünü yeniden yukarı çevireceğini belirtiyor. Bugün alınacak kararlar ise, altının seyri için önem arz ediyor.