Altın Fiyatlarıyla Yarışan Besin Türkiye'de Bulunuyor ve Yurt Dışından Adeta Talep üstüne Talep Yağıyor

Türkiye adeta yer yüzü cenneti bir ülke. Öyle ki Türk mutfağının bir çok besini sadece Türkiye'de bulunuyor. Son zamanlarda fiyatı altın kadar değerlenen besin şimdilerde Dünyanın en fazla talep ettiği şey haline geldi.

Altın Fiyatlarıyla Yarışan Besin Türkiye'de Bulunuyor ve Yurt Dışından Adeta Talep üstüne Talep Yağıyor
Yayınlanma Tarihi : 15 Haziran 2021 19:59

Açıkçası Kenger bitkisinden elde edilmekte olan sakız Türkiye'nin dört bir tarafında olsa da daha çok Sivas'ta bulunuyor. Küçüklüğümden beri bu sakızı çok seviyorum. Hem dişleri beyazlatıyor hem de mideye iyi geliyor.

Büyüklerimizin çok sevdiği bu sakız şimdilerde yurt dışındakilerin gibi gözdesi haline geldi. Adete fiyatı altınla yarışmaya başlayan sakıza dünyanın her yerinden talep var.

Ulusal Post olarak İHA'dan derlediğimiz haberi sizlerle paylaşıyoruz.

Altın Fiyatlarını Geçen Mucize Besinin Yurt Dışından Bile Alıcısı Var...

Bin bir derde deva olan bu besinin değeri altının fiyatını geçti. Ülkemizde pek çok bölgede yetişen bu yiyeceği düzenli olarak tüketmek sağlığa fayda sağlıyor. Zahmetli bir şekilde toplanan bu yiyeceğin faydaları ise...

 

Kenger bitkisinden elde edilen kenger sakızı pek çok derde şifa oluyor. Koronavirüs salgınının da etkisi ile bu sene daha az toplanan kenger sakızının kilogram fiyatı bin liraya kadar ulaştı. 836 lira olan çeyrek altından daha pahalı olan kenger sakızı yurt dışından da büyük talep görüyor. 

Büyük çaba gerektiriyor

Kenger Türkiye'de Akdeniz'de, Ege'de, Orta Doğu Bölgesinde ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişiyor. Bitki olarak halk arasında taze dalların kabukları soyularak yenmekte. Ancak kenger bitkisinden çıkan sakız için daha fazla çaba gerekiyor. İbrahim Güler'in belirttiğine göre Haziran ayında sıcakların başladığı dönemlerde sakızların yapım zamanı geliyor. Bitkinin yeşil olan yeri sıcaklardan kuruduğunda kök bölgesinde bir süt birikiyor. Belli aralıklarla kesilen bu bölgeden dışarıya süt şeklinde çıkarılıyor. İçerisinde bakteri birikmeyen sakız, ocaklarda sıvı şekilde donuyor. Sonrasında evlere getirilerek sıcak sularla beraber yıkanıyor. İçeriğindeki toprak, bitki artığı ve taş gibi olası maddelerden arındırdıktan sonra şekil verilerek satılıyor. Zahmetle yapılan kenger sakızının sayısız yararı var. 

Kenger sakızının sayısız faydası...

Kenger sakızının bir iki hafta hatta bir aya kadar çiğnenebildiği biliniyor. Kokmaya başladığında çöpe atma vaktinin geldiği kenger sakızı tanesi üç ya da dört liradan alıcısını buluyor. En büyük etkisi sararmış olan dişleri beyazlatması ile beraber düzenli olarak çiğnenmesi sayesinde yüz felci geçirenlere fayda sağlıyor. Mide rahatsızlıklarında, hazımsızlık ve sindirim problemlerinde yardımcı olan kenger sakızı iştah açıcı özelliği ile de dikkat çekiyor. Ağız içerisindeki yaraları da iyileştiren sakız, diş ve damak rahatsızlıklarında da etkilidir. Safra kesesi taşlarını düşürmek için de çiğnenen kenger sakızı, patlayan kulak zarı ve kulakta olan iltihabın iyileşmesinde etkili. kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olmasının yanında şeker ve tansiyon rahatsızlığı olanlara da yardımcı olur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.