Altın Kritik Barajını Aşınca Doları Olanlar Nereye Yatırım Yapacaklarını Şaştı! Uzman İsimden Kritik Uyarı

Altın Kritik Barajını Aşınca Doları Olanlar Nereye Yatırım Yapacaklarını Şaştı! Uzman İsimden Kritik Uyarı

Altına yatırım yapanların yüzü sonunda güldü. Dolar yatırımcısının ise kafası karıştı. Doları olanlar hangi emtiaya yatırım yapmalı? Uzman isimden kritik uyarı geldi, doları olanları ilgilendiriyor. Dolar yatırımcısı bir sonraki adımda...

Dolar ve altın piyasasında kurda yükseliş gözlemlenirken altının beş yüz lira seviyesini geçmesi herkesi şaşırtmıştı. Peki yatırım yapmak isteyenlerin nasıl hareket etmesi gerekiyor? Yatırım yapmak için altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş büyük açıklamalarda bulundu.

Gram altın beş yüz lira barajını açtı. Doların etkisi ile yükselişe geçen altınınla beraber gümüşte de yükseliş görüldü. Dolar yatırımı olanların bu dönemde ne yapacakları ise büyük bir kafa karışıklığına yol açtı. Dolar yatırımı olanlar altın mı gümüş mü yoksa dolarla devam mı diye düşünürken Memiş'ten açıklama geldi.

"Dolar birikimim olsa Türk Lirasına bozdurmam, onun yerine..."

Memiş kendisine gelen "dolarım var bu dönemde ne yapsam daha karlı olurum?" sorusuna yanıt verdi. Memiş "ben olsaydım doları bozdurmaktansa, ons altının düşen fiyatları karşısında kısa vadeli olarak altına yatırım yapardım" sözlerini dile getirdi. Dolar ve TL kurundan elde edilen karla beraber kendisinin bu yatırımı Türk lirasından ziyade altınla değerlendireceğini dile getiren Memiş, altının bu dönemde dolardan daha fazla kazandıran bir yatırım aracı olduğunu dile getirdi. Memiş, kur artışına bir miktar daha bu şekilde kar konabilir şeklinde düşündüğünü de açıklamalarına ekledi.

Kısa ve uzun vade için kritik nokta

Memiş, Türk lirası işlemlerinde kısa vadede ters pozisyona gelme riskinin yüksek olması nedeniyle, dolarla altın, altınla dolar, dolarla gümüş veya gümüşle dolar alınması taraftarı olduğunu belirtti. Kısa vadede al sat yapan yatırımcılar için bu yolun daha iyi olabileceğini dile getiren Memiş, uzun vadeli yatırımda ise dolarla işlem gerçekleştirmenin hem riski düşük hem de daha karlı olduğunu belirtti. 

Dolar ise ABD Başkanı Joe Biden'ın açıklamalarının ardından bir de tam kapanma sürecinde yükseldi. Yükselişe geçen dolar 8,50 TL'yi görerek korkuttu.

En Yeniler