Altın yatırımcısı şokta! Neler olacak teknik uzman açıkladı

Altın yatırımcısı şokta! Neler olacak teknik uzman açıkladı

Altında beklenmeyen hareketlenmeden sonra yatırımcılar resmen şok geçirdi. Altına yatırım yapanlar haftaya mutlu başlamıştı ki şok eden bir hareketlenme yaşandı. Teknik uzman ise neler olacağını dile getirdi...

Altın piyasadaki düşüşünü sürdürürken bir ivme ile haftaya güzel başlamıştı. Hafta boyunca yükselen altın bugün itibariyle düşüşe geçti. 

Bir düştü, tam düştü. Altın bugüne üç liralık bir düşüş hareketi ile başlarken yatırımcılar gözlerine inanamadı. Altın çeşitleri de nasibini aldı. Gram ve çeyrek altında gözlemlenen düşüş herkesi şok etti. Gram altın 418 liraya düşerken, bir yandan da Cumhuriyet altını 2817 liraya kadar geriledi. 

Çeyrek altın Kapalı Çarşı'da 692 liraya kadar düşüş yaşarken, 22 ayar bilezikler de 383 liraya geriledi. Bu kadar zarar yetmezmiş gibi bir de gümüşün fiyatları düşüşe geçti.

Altın'ın düşüşü ons fiyatlarına da yansıdı. Dolar cinsinden bakıldığında ons altının fiyatının 1844 dolar olduğu gözlemlendi. Ons gümüş ise 27 dolar olarak kaldı. 

Gramlık gümüş fiyatı 6,22 TL'ye kadar gerileme yaşarken, ani düşüşle alakalı olarak teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu bazı yorumlamalarda bulundu. Şatıroğlu'nun büyük ikazlarını yatırımcı mutlaka dikkate almalı...

ABD'de altın desteklenmiyor

Şatıroğlu altının şu anda kritik bir dönemde olduğuna dikkat çekerek hem altını hem de gümüşü yorumladı. Şatıroğlu, önceki gün Amerika Birleşik Devletlerinin seansında satış yediğini fakat durumun burada sonlandığını açıkladı. Bu nedenle de altın 1837 sınırının üzerinde tutunabildi. Bu nedenle ABD'de hala altına karşı olumsuz bir bakış açısının hakim olduğunu bildiren Şatıroğlu, akşama kadar bu şekilde kalacak olmasının olumlu bir sonucu olabileceğini dile getirdi. Şatıroğlu ABD siyasetine değinerek, Senatonun azil işlerle uğraştığı için teşviklerin de bu nedene bağlı olarak geciktiğini aktardı.

Hiç bu kadar uzun süre...

Şatıoğlu gram altının da kritik seviyesini açıkladı. 418 liranın kritik seviye olduğunu dile getiren Şatıroğlu, önceki gün seviyenin üzerine çıkmayı başaramadığını ancak bugün denediğini ifade etti. 250 günlük üst ortalamanın aslında 418 lirayı geçtiğini açıklayan Şatıroğlu, bugüne kadar altının bu seviyenin altında hiç bu kadar uzun süre kalmadığını açıkladı. Şimdilik altın, kritik seviyenin altında dört gün kaldı...

İlgili Haberler
En Yeniler