• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 16 °C

Altındağ Belediyesi Sağlıklı Nesiller İçin “Baba Destek Programı” Başlattı

Altındağ Belediyesi Sağlıklı Nesiller İçin “Baba Destek Programı” Başlattı
Altındağ Belediyesi, sağlıklı çocukların yetiştirilmesi amacıyla "Haydi Babalar İş Başına" sloganı ile "Baba Destek Programı" (BADEP) başlattı.

Altındağ Belediyesi, sağlıklı çocukların yetiştirilmesi amacıyla "Haydi Babalar İş Başına" sloganı ile "Baba Destek Programı" (BADEP) başlattı. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, BADEP ile babaların daha bilinçli olacağını ifade ederek, "Bilinçli ebeveynler demek mutlu çocuklar demek" dedi.

Altındağ Belediyesi, Türk aile yapısını güçlendirmek, aile içindeki diyalog kanallarını arttırmak ve iletişimin hızının baş döndürdüğü günümüzde babalara çocuk eğitimi ve gelişimi konusunda destek olmak amacıyla BADEP'i başlattı. Aile içi sorunların çözümü ve sağlıklı iletişim modellerinin geliştirilmesi konusunda da destek sağlayacak programla aile yapılarının güçlenmesine katkı sağlanması hedefleniyor. Uzman eğiticilerin desteği ile gerçekleştirilecek program, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile birlikte yürütülecek. Bilimsel bir program olan BADEP'le çocuk gelişimi konusunda merak edilen her şey masaya yatırılacak ve 2-10 yaş aralığındaki çocukların zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimlerine katkıda bulunacak bilgiler babalarla paylaşılacak.

Babalardan çocuklarına mektuplar

Aile içi iletişimi de güçlendirmeyi hedefleyen programın ilk uygulamasında, Altındağ Belediyesine bağlı Aydınlıkevler kreşinde 34, Güneşevler kreşinde 20 olmak üzere toplam 54 babaya haftada bir gün eğitim verilecek. 10 hafta sürecek eğitimlerde uzman isimler babalara çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda rehberlik edecek. Babaların kendi deneyimlerini diğer babalarla paylaşacağı eğitimlerde, unutulmaya yüz tutan bir alışkanlık da yeniden hayat bulacak ve babalar çocuklarına yazdıkları mektuplarla seslenecekler.

"Bilinçli ebeveynler, mutlu çocuklar"

"Ülkemizin geleceği, çocuklarımız ve gençlerimizdir" diyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, şunları kaydetti:

"Bizim için en önemli kurum aile. Aile iletişiminin güçlü olması, ilişkilerin sağlıklı kurulması ve bağların güçlenmesi bizim için çok önemli. Çocuklar ise ailelerimizin değerlileri, geleceğimizin teminatı. Altındağ Belediye Başkanı seçildiğim günden bu yana aile yapımızın güçlendirilmesi için çok sayıda projeye imza attık. Çocuklarımız, gençlerimiz için de projeler üretiyoruz. Onlar bizim kıymetlilerimiz. Tüm olanaklarımızı onların eğitim seviyesini yükseltmek, yüzlerine küçük de olsa bir gülücük yerleştirebilmek için kullanıyoruz. Bilimsel araştırmalar çocuk gelişiminde anne kadar babanın da önemli olduğunu gösteriyor. Çünkü hayat müşterek. Aile yapımızın daha da güçlenmesi, ilişkilerimizin sağlamlaşması için çocuk yetiştirme konusunda babalara da görev düşüyor. Dünyada ve ülkemizde babalık rolünü desteklemek için sadece babalara yönelik programlar maalesef yok denecek kadar az. Biz de Altındağ Belediyesi olarak bu örnek projeye imza atmaktan çok mutluyuz. BADEP sayesinde babalarımızın daha bilinçli olmasını sağlayacağız. Babalarımızla çocuklarımızın geçirdiği vaktin çok daha kaliteli ve keyifli olmasına da katkı vereceğimize inanıyoruz. Ayrıca babalarımızın eşlerine, yakınlarına karşı iletişimlerinin daha da sağlıklı olmasına aracılık edeceğiz bu programla. Bilinçli ebeveynler demek mutlu çocuklar demek. Program sonunda, babalarımızın çocuklara yazacağı sımsıcak mektuplar da, bu kubbede kalan hoş bir sada olacak."

BADEP nedir?

BADEP eğitimleri kapsamında kontrat ve tanışma, babanın rolü, önemi ve çocuğa etkisi, çocuğun davranışlarını kabul etme ve etkin dinleme, olumlu disiplin yöntemleri, çocuğun gelişim özellikleri, sosyal, bedensel ve zihinsel gelişim, kitap okuma ve çocukla geçirilen zamanın değeri, duygusal ve sosyal gelişim, çatışma çözme yöntemleri gibi konular işleniyor. Aile içi sorunların en aza indirilmesi ve uygun çözüm yollarının aranması konusunda da destekleyici olan BADEP uygulaması 17 kişilik sınırlı gruplarda verilecek eğitimler içeriyor. Farklı sosyo-ekonomik seviyeleri buluşturan uygulama, uzman eğiticiler önderliğinde ilköğretim okullarında, kreşlerde gerçekleştiriliyor.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim