Altun Köprü Katliamının 26. Yılı

Altun Köprü Katliamının 26. Yılı

28 Mart 1991 tarihinde Kerkük'e bağlı Altunköprü kasabasında Saddam kuvvetleri tarafından hunharca katledilen 102 Türkmen şehidin hatırası anıtlaştırıldı.

28 Mart 1991 tarihinde Kerkük'e bağlı Altunköprü kasabasında Saddam kuvvetleri tarafından hunharca katledilen 102 Türkmen şehidin hatırası anıtlaştırıldı.

26. yılının sene-i devriyesinde Kerkük Milletvekili Erşat Salihi'nin himayesinde yapılan açılış törenine çok sayıda şehit yakını ve Kerkük Türkmen'i katıldı. Anıtın tüm giderlerini üstlenen işadamı Ömer Köprülü yanı başındaki mezarlığı işaret ederek, "28 Mart 1991, Türkmenler için kara bir gündür. Bin yıldan beri vatan yaptığımız topraklardan bizleri koparmak isteyenlerin saldırıları karşısında yılmayacağız. Türkmeneli bölgesinin şehitler kanıyla sulanmış her karış toprağını kolayca hiç kimseye yedirmeyeceğiz. Bu anıtın yapılması, burada yatan 100'den fazla şehidimizin hatırasını yüzlerce yıl yaşatacağız. Şehitlerimizin sesini, Türkmenlerin sesini dünyaya duyurmak için bu anıtı yaptık" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin güvenliği, Bayırbucak ve Kerkük'ten başlar"

Erşat Salihi, anıtın 28 Mart 1991 yılında, Saddam kuvvetleri tarafından öldürülen Türkmenler adına inşa edildiğini ifade ederek, "Bu şekilde bilmiyor. 1924'te Ermeni Katliamı oldu, 1954'te katliam oldu. Halen DEAŞ'a karşı Türkmen bu mücadeleyi sürdürmektedirler. Kesinlikle terörle ilgili, güvenliğimizle ilgili bir arada olmalıyız. Orta Doğu'nun üzerinde büyük bir proje olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin güvenliği, Bayırbucak ve Kerkük'ten başlar. Bunun üzerinde durmamız lazım. Özellikle bu günlerde Vali Necmeddin Kerim, zorla Kerkük'te Kürdistan bayrağını dikmesi yasaya aykırıdır. Irak anayasasına aykırı bir meseledir. Burada bir toprak savaşı olmaktadır. Bu toprak savaşı için Vali Kerim'den iyi adımlar bekliyorduk ama kötü adımlar oldu. bu nedenle harekete geçmeli, hazır olmalıyız. Aksi takdirde elimizde toprak kalmaz ifadelerini kullandı.

Altınköprü halkından Sevinç, katliamda öldürülen eşi, babası ve kardeşinin mezarlarını göstererek, küçük kızının babasını hiç görmediğini ifade etti. Evlere baskın düzenlendiğini, evlerde silah ve benzeri mühimmatın bulunmamasına rağmen kendilerini evden çıkarak eşi, babası ve kardeşini öldürdüğünü sözlerine ekledi.

Üç kardeşinin katliamda öldürüldüğünü ifade eden Sonay Mazlum Köprülü, öldürülenlerin askerden korkmadıklarını, bir Ramazan günü oruçlu bir şekilde şehit olduklarını söyledi.

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.