• BIST 96.817
  • Altın 222,598
  • Dolar 5,3688
  • Euro 6,1164
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 12 °C

Altunyaldız, Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Projesini İnceledi

Altunyaldız, Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Projesini İnceledi
AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Karapınar Yenilenebilir...

AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları projesiyle Karapınar'ın güneş enerjisiyle birlikte Konya'nın dünyanın enerji merkezlerinden biri olacağını söyledi.

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, geçtiğimiz günlerde ihalesi gerçekleştirilen Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları projesi alanını inceledi. "Şimdi önümüzdeki sürece bakıyoruz" diye Altunyaldız, "Bu süreç zarfında Konya olarak, bu işi bir defa yürekten tüm bireyleriyle, tüm iş dünyasıyla, tüm kamu yöneticileriyle, milletvekilleriyle hep beraber kucaklayacak ve yatırımları başından sonuna kadar takip edeceğiz. İnşallah kolaylaştıracağız ve hızlı bir şekilde bitmesine yönelik bize düşen ne varsa yerine getireceğiz" dedi.

Yatırım ile birlikte Karapınar'ın neler kazanacağını anlatan Altunyaldız, "Bu yatırımla Konya, Karapınar ne kazanıyor? Bir defa enerjideki yerli kaynakların kullanılmasına dönük çok önemli bir aşamadayız. Bu aşama ilk defa yerli enerji kaynakları alanı modeliyle bu kadar büyüklükte ve şuan 2 bin hektarlık alandaki Karapınar'ın toplan hektar alanı güneş enerjisi için ayrılan alan 6 bin hektar. 2 bin hektarlık alanda tek bir ünitede bin megavoltluk enerji üretecek olan ilk uygulama yani dünyada tek olan ve zaten ülkemizde tek ve yeni olan bir uygulamayla Karapınar vasıtasıyla ülkemiz tanışmış olacak. Dünyadaki olan yatırımı Karapınar'da gerçekleştiriyor olacağız ve Karapınar buna sahip olmuş olacak" ifadelerini kullandı.

Yapılacak yatırımın Karapınar için diğer yatırımları tetiklediğini söyleyen Milletvekili Altunyaldız, "Karapınar'a diğer yatırımlar için bir tetikleyici oluyor. Karapınar'ın nüfusuna özellikle çalışan nüfusun yetkin, etkin ve nitelikli hale gelmesine ve dönüşümüne katkı sağlıyor. Karapınar'ı dünyanın enerji merkezleri arasına çekiyor. Karapınar'ın güneş enerjisiyle birlikte dünyanın enerji merkezlerinden biri olarak aslında dünyaya Karapınar'ı, Konya'mızı küresel merkez olarak, enerji merkezi olarak da taşımış oluyor" şeklinde konuştu.

"Konyamızda 2 bine yakın istihdam oluşturuyor"

Yatırımın ilçeye kazandıracağı istihdama da değinen Altunyaldız, "Özellikle istihdam alanında güneş enerji santralinin kurulması aşamasında 700 civarında ve fabrika işletmesinde 300 civarında ve yan sanayilerinin tetiklenmesi için toplamda 2 bin 100 civarında bir istihdamı oluşturacak olan bir yatırım. Ülkemiz adına, Konyamız adına son derece önemli. İstihdama da Konyamızda 2 bine yakın istihdam oluşturuyor. Bundan öte bu yatırımın çok önemli bir anlamı var. Bu yatırım Özellikle Türkiye'de ilk defa bu yatırımla bu alandaki teknolojinin sahibi olma yolunda çok önemli, kritik ve stratejik adım atmış oluyoruz. Bir defa fotovoltaik üretim aşamasında yani panel üretim aşamasında yerli katkı oranı başlangıçta yüzde 60, sonra yüzde 70 ve üzerine çıkması şeklinde planlanmış ve uygulanacak" diye konuştu.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim