Alzheimer Hastası olmamak ve Beyninizi korumak için bu alışkanları terk ediniz

Bazı alışkanlıklar direk vücudumuzu etkilemektedir. Özellikle beyni ve hafızamızı. Bu da zamanla Alzheimer rahatsızlığına neden olur. Peki O alışkanlıklar nelerdir?

Alzheimer Hastası olmamak ve Beyninizi korumak için bu alışkanları terk ediniz
Yayınlanma Tarihi : 27 Mart 2021 21:30

Son zamanlarda giderek artan bir rahatsızlıkla karşı karşıyayız. Koronadan bahsetmiyoruz o başlı başına bir bela zaten.

Ancak çağımızın belasının başında ise beyin hasarı ve unutkanlığa bağlı seyreden rahatsızlıklar geliyor. En belirgin ve bilinen beyin rahatsızlığı ise Alzheimer. Bu konuda kimse dikkat etmiyor. Alzheimer tehlikeli bir rahatsızlık.

Dikkat edilmemesi durumunda  bir çok tehlikeyi beraberinde getiriyor.. Ve uzmanların Alzheimer konusunda uyarılar var.

Terk etmemiz gereken alışkanlıkları sıralıyor uzmanlar.. İşte Alzheimer olmak istemiyorsanız uzak durmanız gerekenler...

Demansa yakalanmak istemiyorsanız derhal terketmeniz gereken 9 alışkanlık:

1- Sigarayı bırakın

Sigara içmek vücudunuz çeşitli bölgelerine zarar verir ve beyin de bunlardan biridir. Sigara içenlerin, içmeyenlere oranla Alzheimer’a yakalanma riski %45 daha fazla.

2- Daha fazla B12 vitamini alın

B vitamini sizi demanstan korur. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre B12 vitaminini ne kadar çok alırsanız, Alzheimer’a yakalanma riskiniz o kadar düşüyormuş.

Genelde yaşlılarda B12 vitamini eksikliği görülmekte. B12 vitamini yumurtada, ette, balıkta ve deniz mahsullerinde bolca bulunmakta.

3- Daha aktif olun

Düzenli olarak spor yapın. Hem kalbiniz düzenli atacaktır hem de kan dolaşımınız sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir.

Tansiyonunuza dikkat etmenizde de fayda var. Orta yaşlıysanız ve kolesterolünüz yüksekse, Finlilerin yaptığı araştırmaya göre demansa yakalanma riskiniz çok fazla.

4- Daha fazla D vitamini alın

D vitamini eksikliği Alzheimer’a neden olmakta.

ABD’de yapılan bir araştırmada D vitamini eksikliğinin Alzheimer’a yakalanma riskini %125 arttırdığı görüldü. Araştırmacı Miia Kivipelto, SVT’ye “D vitamini alımı Alzheimer’a yakalanmamak için önemli faktörlerden” dedi.

Olabildiğince güneş ışığı almaya çalışın. Güneşin fazla olmadığı yerlerde yaşıyorsanız D vitamini takviyesi alın.

5- Kahve için

Kahve içiyor musunuz? Çoğu kişi bilmese de kahve beyninizi korumakta.

Kahve bolca magnezyum içerir ve güçlü bir antioksidandır. Alzheimer’a yakalanma riskinizi %50 azaltır. İtalya’da yapılan bir araştırma günde bir bardak kahve içmenin Alzheimer’ı önlediğini savunuyor.

6- Başınızı koruyun

Başınızı çok sert bir yere çarparsanız demansa yakalanma riskiniz var. ABD’de yapılan bir araştırmada travmatik beyin yaralanmasının, Alzheimer’a yol açtığı görüldü.

Motor sürüyorsanız kask takmayı ihmal etmeyin.

7- Alkol tüketiminizi azaltın

Fazla alkol tüketimi demans riskini arttırıyor.

Günde bir kadeh şarap içmenin Alzheimer’ı önlediğine dair araştırmalar olsa da fazla alkol tüketiminin Alzheimer’a neden olduğu bir gerçek.

8- Beyin egzersizleri yapın

Beyninize tıpkı kaslarınıza davrandığınız gibi davranmalısınız.

Bunun için de en bilinen yöntemler bulmaca çözmek ve puzzle. Yeni şeyler öğrenmekten çekinmeyin. Yeni şeyler öğrenirken beyniniz ekstra efor sarfeder ve bu da sizin için sağlıklıdır.

9- İyi dinlenin

Araştırmacılar stresle demans arasında bir bağlantı olduğuna inanıyorlar. Stres kişiden kişiye değişebilen bir ölçüye sahip. Bu nedenle Alzheimer’ı gelişimini nasıl etkilediğine dair araştırmalar sürüyor.

Yine uyku beyin için çok önemlidir. Yeterince uyumamak demansa yol açmaktadır. İsveç’te yapılan bir araştırmada uyku sorunu olan erkeklerin demansa yakalanma risklerinin bir hayli fazla olduğunu kanıtladı.

Evet bu alışkanlıkları terk etmemiz gerekiyor. Bazı yiyecekler de beynimizi koruyarak sağlıklı kalmamızı sağlıyorlar.

Şimdi sizlerle beynimizi koruyan o yiyecekleri paylaşmak istiyoruz..

‘Kuru meyveler Alzheimer riskini azaltıyor’
 

Yapılan araştırmalar hem kabuklu yemişlerin hem de kuru meyvelerin beyin sağlığını koruduğunu ortaya koyuyor. Alzheimer ve demans gibi hastalıkların riskini azaltan bu gıdalar kolesterolü düşürüyor, nörodejeneratif hastalıklar da dahil olmak üzere yaşlanma ile ilişkili hastalıklara iyi geliyor.
 

Badem, ceviz, fındık, incir, üzüm, kayısı gibi ürünlerle sağlıklı beslenme, beyin sağlığını koruduğu ifade edilirken, insanların yaşlılıklarında karşılarına çıkan Alzheimer, demans gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor.

Roterdam'da 2005 ile 2015 yılları arasında 4 bin 213 katılımcı ile gerçekleştirilen bir gözlemsel çalışma, beyin sağlığıyla sağlıklı beslenme arasındaki bağlantıyı ortaya koydu. Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi (INC) raporlarına göre; özellikle sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler, tam tahıllar, süt ürünleri, balık ve sınırlı miktarda şekerli içeceklerin tüketildiği bir diyet, daha büyük beyin dokusu ile ilişkili olduğu ve beyin sağlığını geliştirmeye yardımcı olduğu ortaya konuluyor.

Evet şaşırtıcı ama gerçek Bu yiyecekler de  alzheimer riskini azaltıyor..

Açıklama ise Nöroloji Uzmanı Dr.Özlem Ertürk yapıldı. Nöroloji Uzmanı Dr.Özlem Ertürk'ün Beyni korumamız için yapmış olduğu açıklamaları sizlerle paylaşıyoruz..

Sporu herkesin hayatına katmasını öneren Uzm. Dr.Özlem Ertürk, "Her gün ya da gün aşısı 45 dakika yürüyüş ya da egzersiz beyin sağlığı için çok önemli. Bunun dışında her gün yaptığımız aktivitelerden farklı bir aktivite yapmamız lazım.Eğer kişi 20 yaşından itibaren her gün bulmaca çözüyorsa bu bir şey ifade etmez ama bir kursa gitmesi, yabancı dil öğrenmeye çalışması zihin açısından daha faydalıdır" diye belirtti.

Hastalığın seyri açısından beslenmenin de önemli olduğu söyleyen Uzm. Dr.Özlem Ertürk, hastalara Omega 3'ten zengin besin almalarını önerdiklerini belirtti. Uzm. Dr.Özlem Ertürk, "Her gün 2 ceviz yiyin, haftanın 2 günü mutlaka kızartma yapılmadan balık tüketin. Akdeniz diyeti çok faydalı beyin için. Bol etli ya da hamur işlerinden oluşan beslenmeye göre daha faydalıdır" diyerek önerilerini sıraladı.

Evet çağımızın en büyük sorunlarından olan bu rahatsızlık konusunda bilmeniz gereken bilgileri sıraladık. Sizlerde bu bilgiler doğrultusunda sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bilgileri arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin

İlgili Haberler