Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi

İskeletimiz omurgamız sayesinde bizi ayakta tutmaktadır. Özellikle bel bölgesinde oluşan bel fıtığı hastalığı o bölgede olan omurgamızın 5 adet omurundan birinde gelişebilir.

Fıtıklaşan disk, omurilik kanalına doğru sarkar ve bu bölgede olan sinirleri ciddi manada sıkıştırır. Bazen disk içinde ki madde omurilik kanalının içinde dolaşmaya bile başlayabilir. Bu durumda belde, bacaklarda ve ayaklarda şiddetli ağrılar, ayakta yürümekte zorluk hatta belin komple bir yöne doğru eğilmesi söz konusu olabilir. Bel fıtığı bu nedenle hayatı zorlaştıran ve kalitesini bozan bir hastalıktır.

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi

Epidural kortizon uygulaması

Bel fıtığı tedavisinde ilaç tedavisine olumsuz kalan hastalara uygulanan bir tedavidir. Tedavide yılda 3 defa hastaya kortizon verilir. Fıtığın etrafında oluşan ödemi azaltmak ve ağrıya neden olan maddeleri engellemek ana amaçtır. Kortizon vücutta çok ciddi yan etki yaratan bir ilaçtır fakat bu tedavide yan etki görülmemektedir.

Radyofrekans nükleoplasti

Bu tedavide ana amaç, fıtıklaşan diskin iç kısmı yani merkezinde olan hücrelerin radyofrekans yardımı ile sıkıştırılmasıdır. Bu şekilde iç kısmı boşalan disk, dışarıya taşan kısmını yavaş bir şekilde içeriye almaktadır. Tedavide başarı çok yüksektir. Yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer ve hasta hemen taburcu edilir.

Disk Nükleotomi

Bu işlemde, fıtıklaşan diskin içi kesilerek boşaltılır. Emilerek kesilen kısım dışarıya alınır. Diskin dışına taşan kısım otomatik olarak içeriye girer.  İşlem yaklaşık 15 dakika kadar sürer ve hasta hemen taburcu edilir. Tedavinin başarı oranı yüksektir.

Laser Mikrodisektomi

Genelde bu tedavi yöntemi küçük ve kronikleşmemiş fıtıklarda kullanılır. Fıtıklaşan diklerin içine bir alet yardımıyla girilir ve bu bölge komple buharlaştırılır. Başarı oranı %90 civarındadır.

Ozon Diskektomi

Fıtıklaşan diskin içine ozon verilmesi işlemidir. Tedavide ana amaç, fıtık nedenli ağrıların kesilmesidir.

Mikrodiskektomi

Dünyada kullanılan en etkili fıtık tedavisidir. Bu yöntemde yaklaşık 1cm.lik bir kesikten özel cihazlar yardımı ile girilerek mikroskop yardımı ile disk temizlenir. Fıtığın tekrar etme riski çok düşüktür. Hasta ertesi gün taburcu olur. Uygulama nedenli felç, yürüyememe, sinir hasarı olmamaktadır.

Endoskopik Diskektomi

Hasarlı diskin dışarıya alınma işlemidir. Bu işlem her fıtık hastasına uygulanmamaktadır.