ABD, 5 Yaş Altı Çocuklar İçin Geliştirilen Kovid-19 Aşısına Onay Verdi

FDA, Pfizer/BioNTech ve Moderna ilaç firmalarının 5 yaş altı, 6 ay ile 4 yaş aralığındaki çocuklar için geliştirdiği 3 doz ve 2 doz halinde uygulanabilecek Kovid-19 aşısının kullanımına onay verdi.

ABD, 5 Yaş Altı Çocuklar İçin Geliştirilen Kovid-19 Aşısına Onay Verdi
Yayınlanma Tarihi : 17 Haziran 2022 18:07

ABD İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), Kovid-19 salgını süresinde mRNA teknoloji ile aşı geliştirerek, hızlı bir şekilde kullanıma sunan Pfizer/BionTech ve Moderna ilaç şirketlerinin 5 yaş altı, 6 ay ile 4 yaş aralığında çocuklara kullanabilecek Kovid-19 aşılarının, ülke genelinde kullanımına onay verdi.

Anadolu Ajansı'ndan Islam Doğru'nun haberine göre; FDA’dan yapılan açıklamada, Pfizer/BioNTech Kovid-19 aşısının üç doz halinde 6 ay ile 4 yaş, Moderna Kovid-19 aşısının da 2 doz halinde 6 ay ile 4 yaş aralığındaki çocuklara uygulanabileceği belirtildi.

Çocuklara yönelik söz konusu Kovid-19 aşılarının en erken 21 Haziran’dan itibaren dağıtımına başlanmasının beklendiği kaydedildi.

ABD nüfusundaki son yaş grubuna Kovid-19 aşısı iznini içeren FDA’nın bu onayının, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) uzmanları tarafından bugün ve yarın değerlendirilerek nihai prosedürün tamamlanacağı bildirildi.

FDA onayından sonra, yeni aşıların en iyi nasıl uygulanacağı konusunda CDC'den de tavsiye alınması gerekiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı