ABD Başkanı Biden: 'Irkçılık Bir Zehir ve Siyaset Yoluyla Yayılıyor'

ABD Başkanı Biden, New York'un Buffalo kentindeki gerçekleşen ve 10 kişinin hayatına kaybetmesine neden ırkçı saldırı sonrası, hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla bir araya geldi.

ABD Başkanı Biden: 'Irkçılık Bir Zehir ve Siyaset Yoluyla Yayılıyor'
Yayınlanma Tarihi : 17 Mayıs 2022 23:33

Anadolu Ajansı'ndan Dildar Baykan Atalay'ın haberine göre; ABD Başkanı Biden ve eşi Jill Biden, Buffalo'yu ziyaret ederek saldırının kurbanlarının aileleri ile görüştü.

Ziyaretinde konuşma yapan Biden, "Jill ve ben buraya size destek olmak ve acınızı paylaşmak için geldik." ifadesini kullandı.

Biden, ırkçılığın ABD'nin değerlerine aykırı olduğunu vurgulayarak "Size söz veriyorum ki ABD'de nefret ve kötülük galip gelemeyecek. Son söz beyaz ırkçıların olmayacak." dedi.

Kendilerini "vatansever" olarak tanımlayan bir kesim tarafından nefretin yayıldığını vurgulayan Biden, "Beyaz ırkçılık bir zehir ve siyaset yoluyla vücudumuza yayılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Biden, Buffalo'daki saldırıyla ilgili "Burada olanlar apaçık bir terör, iç terör." görüşünü paylaştı.

Polis, Saldırgan Payton Gendron Ait Olduğu Düşünülen Manifestoyu İnceliyor

Öte yandan polis, saldırgana ait olduğu düşünülen ve internette yayımlanan manifestoyu incelediğini açıkladı.

ABD medyasına göre, 180 sayfa olduğu belirtilen ve saldırganın yazdığına inanılan manifestoda, "siyasi elitlerin beyaz nüfusu azaltmak için göç ve diğer politikaları kullandığı belirtiliyor ve saldırganın mümkün olduğu kadar çok siyahiyi öldürme planı" yer alıyor.

Manifestoda, saldırgan, kendisini "faşist, beyazların üstünlüğünü savunan biri ve ırkçı" şeklinde tanımlıyor.

Saldırganın manifestosunda, 2020'de Kovid-19 salgınında can sıkıntısından "4chan" web sitesine göz atmaya başladığını, sitede önce silahlar, daha sonra da beyazların üstünlüğünü savunan grafiklerle karşılaştığını yazdığı ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı