ABD Başkanı Biden, Mutabakata Varan Türkiye, İsveç ve Finlandiya'ya Tebrik Etti

ABD Başkanı Biden, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda üçlü muhtura imzalayan varan Türkiye, İsveç ve Finlandiya'yı Twitter hesabından yaptığı paylaşımla tebrik etti.

ABD Başkanı Biden, Mutabakata Varan Türkiye, İsveç ve Finlandiya'ya Tebrik Etti
Yayınlanma Tarihi : 29 Haziran 2022 01:46

ABD Başkanı Joe Biden, sosyal paylaşım sitesi resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, üçlü muhtıra imzalayan Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in tebrik etti. Biden, bu gelişmenin NATO Zirvesine başlamak için güzel bir yol olduğunu ifade etti.

Anadolu Ajansı'ndan Dildar Baykan Atalay'ın haberine göre; Biden, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile Beyaz Saray'daki görüşmelerinde çekilen bir fotoğrafa yer verdi.

ABD Başkanı Biden, paylaşımında, "Üçlü muhtıra imzaladıkları için Finlandiya, İsveç ve Türkiye'yi tebrik ediyorum. Bu, NATO'nun Finlandiya ve İsveç'e davetinde çok kritik bir adımdır ve ittifakımızı güçlendirip, kolektif güvenliğimizi arttıracaktır. (NATO Zirvesi) Zirveye başlamak için çok güzel bir yol." ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in katıldığı dörtlü görüşmenin ardından Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında "Üçlü Muhtıra" imzalanmıştı.

İspanya'nın başkenti Madrid'de NATO Zirvesinin yapıldığı IFEMA Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen dörtlü görüşmenin ardından hazırlanan "Üçlü Muhtıra"ya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde imza atmıştı.

İmza töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg huzurunda gerçekleşmişti.

Kaynak:Haber Kaynağı